Yeni bir dünya mı inşa ediliyor? Küreselcilerin dünya üzerinde oynadığı oyunlar...

İnsanlık, son 100 yılda eşi benzeri görülmemiş olaylara tanıklık ediyor. Covid-19 salgını ile başlayan süreç, çip krizi ve Süveyş Kanalı’ndaki nakliye manipülasyonuyla devam ediyor. Peki, art arda meydana gelen felaketlerin anlamı ne? Birileri dünya üzerinde oyun mu oynuyor?

İnsanlık, son 100 yılda eşi benzeri görülmemiş olaylara tanıklık ediyor. Koronavirüs salgını, çip krizi derken birde Süveyş Kanalı’nda yaşanan aksaklıkla, dünya ticareti bir kez daha durma noktasına geldi.

Tüm bu yaşananlar daha büyük krizlere kapı aralarken, sırada hangi tehdidin olduğu gündemi yeniden meşgul etmeye başladı. Peki, önümüzdeki günlerde insanlığı hangi sorunlar bekliyor?

İLK KRİZİN ADI: COVİD-19 

Dünya, koronavirüs pandemisiyle ilk kez tanıştığında, bilim insanları ve fütüristler insanlığın bundan sonra çok başka bir yöne evrileceğini her fırsatta dile getiriyordu. Hatta bilim kurgu kitaplarını aratmayan felaket senaryoları sık sık gündeme geldi. Koronavirüs pençesinde geçen zaman diliminde, üretimlerin durması, kepenklerin kapatılması, uluslarası ticaret alanlarında aksaklıkların yaşanması dünya ekonomilerini bir hayli etkiledi.

AŞI KRİZİNİN ARDINDAN MİKROÇİP KAOSU

Tam aşı bulundu rahatladık diyecekken bu kez de ''aşı kapitalizmi’''nin getirdiği eşitsizlik gündeme geldi. Her zaman birbirine kol kanat geren Avrupa ülkelerinin salgın ve aşı sürecinde nasıl birbirine düştüğünü dünya olarak hep birlikte izledik.

Salgının arından gelen aşı kriziyle nasıl başa çıkacağımızı düşünürken, otomativ sektöründe yaşanan çip gerilimi, yeni bir sınavı daha başlatmış oldu. Sektör için krize dönüşen mikroçip tedarik sorunu, dünya devi otomobil markalarının milyonlarca lira zarar etmesine neden oldu. Ford, General Motors, Toyota, Volkswagen, Honda ve Stellantis gibi çok sayıda otomobil üretici firma tesislerini geçici olarak kapatma kararı aldı.

YA HER ŞEY BİR RASTLANTI DEĞİLSE?

Otomotiv sektöründe yaşanan çip krizi henüz çözülememişken, Süveyş Kanalı girişinde "The Ever Given" isimli konteynır taşıyan geminin karaya oturmasıyla dünya ticaretinin bir anda durmasına tanıklık ettik. Faaliyete geçtiği günden bu yana ilk kez yaşanan kazanın ardından kanal tüm gemi giriş çıkışlarına kapatıldı. 

Devasa büyüklüğe sahip yaklaşık 200 gemi, kanal yolunun açılması için gün saydı. Yaklaşık bir hafta süren mücadelenin ardından, kanala oturan gemi kurtarıldı ve dünyanın en önemli ticaret yolu yeniden açıldı. Ancak yaşanan aksaklığın bedeli dünya ekonomileri için bir hayli ağır olacak.

‘’BÜYÜK RESET’’ İLE NE AMAÇLANIYOR?

Katıldığı bir televizyon programında, dünya genelinde yaşanan hadiselere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Stratejist-yazar Hamza Yardımcıoğlu, zincirleme olarak meydana gelen tüm bu olayların bir mesaj niteliğinde olduğunun altını çizdi

Koronavirüs pandemisinin görüldüğü ilk günden bu yana dünyaya büyük bir reset atılmak istendiğini kaydeden Yardımcıoğlu, ‘’Küreselcilerin dünya üzerinde oynadığı bazı oyunlar var. Hedefleri yepyeni bir dünya düzeni kurmak. Bunun için her yolun deniyorlar. Nakliye manipülasyonu ile dünyanın tüm tedarik zincirlerini tehlikeye sokabilirler’’ ifadelerini kullandı.

Ayrıca olası bir nakliye sorununun gıda krizine yol açacağını belirten Yardımcıoğlu, ‘’Tarihte bunun örnekleri var. Dünya üzerindeki tüm kırılmalar, nakliyede yaşanan aksaklıkların ardından patlak verdi. Tedarik zincirlerinde kırılmaların meydana gelmesiyle, insanların gıdaya erişimi zorlaşacak. Çünkü dünyadaki tüm devrimsel patlamaların en temeline yatan mekanizma, insanların gıdaya erişimindeki zorluk sürecidir. Tarihteki tüm isyan hareketlerinde bunun mutlak bir karşılığı var’’ dedi.