İşçilerden tedarik zinciri uyarısı: "Sistem çöküyor"

Koronavirüs (Covid19), küresel çapta tedarik zincirinin aksamasına neden oldu. Çoklu aşılar, tekrarlanan testler, zorunlu karantina uygulamaları ya da seyahat sınırlamaları işçilerin görev bırakmasına neden olurken, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda (BM) nakliye endüstrisinde krizin derinleşeceği uyarısı yapıldı.

Dünya genelinde yaşanan küresel tedarik krizi her geçen gün büyümeye devam ediyor. İngiltere ve Lübnan'da akaryakıt, Latin Amerika'da gıda, Afrika ve Orta Doğu ülkelerinin büyük bölümünde hem gıda hem de aşı ve ilaç olarak kendini gösteren tedarik zincirindeki aksamalara karşı işçilerden de uyarı geldi. 

113

Dünyadaki 65 milyon nakliye işçisi adına kaleme alınan ve Birleşmiş Milletler'e (BM) gönderilen mektup, Mektup, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) ve Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) tarafından da imzalandı.

213

Denizciler, kamyon şoförleri ve havayolları çalışanları koronavirüs (Covid-19) pandemisi sürecinde ülkelerde uygulanan karantina ve seyahat kısıtlamalarından en fazla etkilenen kişiler oldu. 

Hizmet sektörünün en önemli adımını oluşturan bu çalışanlar, Covid-19 sürecinde yaşadıklarına karşın çoğunlukla görevine devam etmeyi seçmişti. Fakat Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda gündeme gelen bir mektup, işçilerin sesini dünyaya duyurdu. 

413