Küresel Silahlanma Endeksi yayınlandı

Ülkelerin silahlanma harcamaları GSYH’lerine oranla bir sıralama yapan Almanya merkezli Barış Araştırmaları Enstitüsü, bu yılda Küresel Silahlanma Endeksi adlı raporunu yayımladı. Raporda, İsrail ve Ermenistan ilk sıralarda yer alırken, Azerbaycan 16’ıncı sırada yer aldı.

Almanya'da Barış Araştırmaları Enstitüsü (BICC) tarafından her yıl yayımlanan Küresel Silahlanma Endeksi (GMI) raporunun 2020 yılı değerlendirme raporu yayımlandı. Raporda, "Gayrı safi yurtiçi hasılasında (GSYH) yüzde 5,3'lük oran ve 20 milyar dolarlık askeri harcamalarıyla İsrail 2007'den bu yana dünyanın en güçlü silahlanan ülkesi oldu" ifadesine yer verildi.

Raporda, İsrail’in 169 bin 500 askere sahip olduğu belirtilirken, İsrail’de orduya yapılan bu yüksek yatırımların, İsrail’in halen gergin güvenlik durumunun bir sonucu olarak devam ettiği ve Orta Doğu’daki genel olarak yüksek düzeyde kalan silahlanma oranıyla uyumlu olduğu kaydedildi.

ERMENİSTAN İKİNCİ SIRADA, AZERBAYCAN 16’INCI SIRADA

151 ülkenin askeri harcamalarının diğer alanlardaki harcamalara ve GSYH oranı baz alınarak hazırlanan endekste ikinci sırada ise Ermenistan bulunuyor. Ermenistan’ı Umman, Bahreyn, Singapur, Suudi Arabistan, Brunei, Rusya, Kuveyt ve Ürdün izliyor.

Temmuz 2020’de Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ sorunu tekrardan alevlenmiş ve 1994'teki ateşkesten bu yana iki ülke arasında en yoğun çatışmaya neden olmuştu. Bu yıl Ermenistan Küresel Silahlanma Endeksi raporunda ikinc sırada yer alırken, Azerbaycan 16’ıncı sırada yer aldı.

2019 yılında Ermenistan silahlanma için GSYH'de yüzde 4,9, Azerbaycan ise yüzde 4'lük bir oran ayırmıştı. Her iki ülkenin ordusunda kapsamlı modernizasyon programları başlatılmış, Ermenistan Rusya'dan modern silah sistemleri ithal ederken Azerbaycan ise İsrail başta olmak üzere Rusya, Ukrayna ve Türkiye'den silah alımı gerçekleştirmişti.

BICC’nin raporuna göre, Türkiye, askeri harcamaların GSYH'ya oranı yüzde 1,8 ile endekste 20'nci sırada yer aldı. Yunanistan ise endekste askeri harcamaların GSYH'ya oranı yüzde 1,6 ile 12'nci sırada yer alırken, raporda Yunanistan’ın Akdeniz’de Türkiye ile yaşadığı gerginliklerden dolayı son zamanlarda yüksek oranda silahlandığı belirtildi. Raporda Kıbrıs'ın da Yunanistan'ın hemen ardından 13. sırada bulunması dikkat çekti.

Söz konusu endekste askeri harcamaların GSYH'ya oranı yüzde 1,3 olan Almanya 106'ncı sırada yer aldı. Raporda, Almanya’nın geçen yıl askeri harcamalarını bir önceki yıla göre yüzde 10 artırarak 51 milyar 200 milyon dolara yükselttiği belirtilerek, AB’nin en büyük ekonomisine sahip olan ülkenin AB içinde askeri harcamalarını en hızlı artıran ülke olduğu vurgulandı.

Raporda, Doğu Avrupa ülkelerinin Rusya tehdidine karşı silahlanmaya gittiği aktarılarak, Çin başta olmak üzere Asya-Pasifik ülkelerinin silahlanma eğiliminde olduğuna işaret edildi.