Küresel salgın küresel isyana dönüşebilir

Covid-19 pandemisinin etkisini azaltmaya başlamasıyla birlikte aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke alınan önlemleri gevşetmeye başladı. Bu durum krizin ikinci dalgasının gelebileceği endişelerini beraberinde getirirken, öngörüleriyle adından sıklıkla söz ettiren Hamza Yardımcıoğlu, koronavirüste ikinci dalganın ne zaman geleceğini açıkladı. İşte herkesin merak ettiği o konuya dair öngörüler…

Küresel bir salgına dönüşen Covid-19 pandemisinde, tünelin ucundaki ışık nihayet görüldü. Aralık ayının son günlerinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını birçok ülkede alınan önlemlerle yavaşlama eğilimi göstermeye başladı. Ancak devletlerin almış olduğu kısıtlayıcı önlemleri gevşetmeye başlaması, bilim insanlarını endişelendirdi.

Kaygıların odağında, kısıtlamaların kaldırılmasının ardından pandeminin ikinci dalga ile daha da güçlenerek tekrar belirmesi ve daha çok yayılması var. Bilim insanları bu endişelerinin nedenini, pandemilerin tam bitti derken tekrar ortaya çıkmasına ve bu durumun dünya nüfusunun büyük bir bölümü bu virüse karşı bağışıklık kazanana kadar devam etmesi ihtimaline bağlıyor.

İKİNCİ DALGA: SONBAHAR’DA GELECEK

Son günlerde herkes tarafından merak edilen ikinci dalganın ne zaman geleceği net şekilde bilinmiyor ancak konu hakkında öngörüler mevcut. Örneğin; Yeni dünya düzenine dair önemli öngörülerde bulunan araştırmacı-yazar Hamza Yardımcıoğlu, Youtube kanalında verdiği bir demeçte bu kez de dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün sonbahar aylarında ikinci dalga ile yeniden gündeme geleceğini öne sürdü. Ayrıca Yardımcıoğlu, küreselcilerin yeni parayı dünyaya sunması için bir krize ihtiyaç duyduğunu ve bunu da virüs ile yapmak istediğini söyledi.

Virüsün kesinlikle sonbahar döneminde geri geleceğinin altını çizen Yardımcıoğlu, Haziran ile sonbahar ayları arasında Covid-19’un etkisini azaltacağını belirtti. Ayrıca salgının küreselciler tarafından planlı bir şekilde dünyaya salındığını ifade eden Yardımcıoğlu, ‘‘Haziran ayından sonbahara kadar sürecek olan rahatlama, bir serap gibi görülecek. Sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada böyle olacak’’ ifadelerini kullandı.

İkinci dalganın neden sonbaharda nüksedeceğini düşündüğünü de açıklayan Yardımcıoğlu, dünyada bazı güçlerin emellerini gerçekleştirebilmesi için bir şok dalgasına ihtiyaç olduğunu söyledi ve ‘‘İkinci bir dalganın olma fikrini buradan zamanlamasını ise virüsün gidişatından çıkarıyoruz" dedi.

YAŞANMASI MUHTEMEL OLAYLAR

Salgın alanında yaşanacak gelişmelerin ekonomik bir buhrana neden olacağını belirten Yardımcıoğlu, ''Merkez Bankası'nın para üretimine gitmesi, piyasalarda bir rahatlama görülmesine neden olacak. Tabi bunun bir karşılığı olacak. Söyleyeceklerimi destekleyen şeyler var. Bu bahsettiğin çok büyük bir buhran olacak. İnsanların özgürlükleri birileri tarafından ellerinde alınmış. Bunlar hep ekonomi modelleri üzerinden yapılmış’’ ifadelerini kullandı.

Tüm dünyanın mücadele ettiği bu küresel krizin ikinci dalgasının toplumlar arasında büyük ayrışmalara neden olabileceğini ve isyanların yaşanabileceğini söyleyen Yardımcıoğlu, ‘‘Aynı zamanda kapitalizmde bitecek çünkü artık bilgi çağına giriyoruz. Şimdi kapitalizmin sona ermesi iyi mi kötü mü diye soracaksınız. Bütün 'izm'ler kötüdür. Kapitalizmde kötü bir durumdur. Çok yakın zamanda insanlık bir karar vermek zorunda kalacak. Köle mi olmak isteyecek yoksa özgür mü olmak isteyecek? Şu anda da zaten insanoğlu bir köledir’’ dedi.

Öte yandan olası bir ikinci dalga durumunda, insanların psikolojik olarak çok daha fazla zarar göreceği ve bu durumun bir çeşit küresel isyana dönüşebileceği şeklinde yorumlarda yapılıyor. Nitekim virüsün ilk görülmeye başladığı dönemde, insanların yiyecek stoklama çabası, herkesin birbirine vebalıymış gibi bakması, eczanelerde yaşanan maske ve anti bakteriyel ürün kavgaları ve birbirine virüs bulaştırmaya çalışan bireylerin ortaya çıkması ikinci dalga ile yeni bir boyut kazanabilir ve toplumlar bu konuda aşırılaşabilir.  

VİRÜS NASIL YENİDEN GERİ DÖNER?

Son olarak virüsün küreselciler tarafından yayılmış olabileceği iddialarının yanı sıra,  bilim insanları da virüsün ikinci dalgasının nasıl geri gelebileceği yönünde öngörülerde bulunuyor. Bu öngörülere göre, grip söz konusu olduğunda havaların soğuması virüsün tekrar canlanmasına katkıda bulunur ve aynı durum koronavirüs için de geçerli olabilir. Bir başka olasılık ise oldukça kuvvetli, o da virüsün mutasyona uğraması. Ancak virüsün daha önce görülmediği ve haliyle bağışıklık kazanmamış olan topluluklar arasında yayılmaya başlama ihtimali de bir hayli yüksek.