BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'ten açıklama: "Bu çılgınlığı durdurun"

BM Genel Sekreteri Guterres, dünyanın çatısı olarak kabul edilen Everest Dağı'na yakın bir bölgede acil çağrıda bulunarak "fosil yakıt çağına" son verilmesi gerektiğini vurguladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres,  30 yılı aşkın bir sürede küresel ısınma nedeniyle Nepal'in karla kaplı dağlarındaki buzulların yaklaşık üçte birinin kaybedildiğini açıkladı.

Everest Dağı yakınlarındaki bölgeye yaptığı bir ziyaret sırasında konuşan Guterres, küresel ısınmanın 1.5C'yi aşması halinde sel, kuraklık ve toprak kayması risklerinin artaracağını belirtti.

Himalayalar'daki mesajında "Fosil yakıt çağına" son verilmesi çağrısında bulunan Guterres, "Bugün burada dünyanın çatısından haykırmak için bulunuyorum bu çılgınlığı durdurun" ifadelerini kullandı. 

İklim bilimciler, Dünya'nın sıcaklığının son 100 yılda ortalama 0.74 santigrat derece arttığını ancak Güney Asya'daki Himalayalar'daki ısınmanın küresel ortalamaların üstünde olduğunu belirtiyor. 

Nepal'in Solukhumbu şehrine yaptığı ziyaretinin ardından Guterres, dünyanın en büyük iki karbon kirleticisi olan Hindistan ve Çin arasında sıkışan Nepal'deki buzulların son on yılda bir öncekine göre yüzde 65 daha hızlı eridiğini aktardı.

Guterres’in açıklamalarına göre buzulların erimesi  göl ve nehirlerin kabararak tüm toplulukları sürüklemesi ve denizlerin rekor oranlarda yükselmesi anlamına geliyor.

Ülkeleri "iklim kaosunun en kötüsünü" önlemek için küresel sıcaklık artışını 1.5 santigrat derece ile sınırlamaya çağıran Guterres, sosyal medyada paylaştığı videoda "Rekor sıcaklıklar rekor buzul erimesi anlamına geliyor. Buzullar geri çekiliyor, biz geri çekilemeyiz. İklim eylemiyle ilerlemeliyiz" değerlendirmesinde bulundu.

Bilim insanları haziran ayında rapor yayımlamış, Hindukuş Himalayalarındaki buzullarının küresel ısınma nedeniyle yüzyılın sonuna kadar hacimlerinin yüzde 75'inin kaybedilebileceğini bildirmişti.

Raporda belirtilen kaybın yaşanması halinde bu bölgede bölgede yaşayan 240 milyon insan sel ve su kıtlığı tehlikesiyle başbaşa kalabilir ve bölgede büyük bir göç dalgası yaşanabilir.