3.Dünya savaşının sebebi su mu olacak?

Küresel ısınmanın artmasıyla dünyada suyun ve yaşamın temel kaynağı olan buğday gibi hammaddelerin de önemi artış göstermeye başladı. Yakın dönemde ve önceki yıllarda su yüzünden çok fazla savaş çıkmamış olsa da yakın gelecekte ve sonrasında çıkan savaşların hatta geliştirilen teknolojilerin ana sebebi su yüzünden olacak. Dünya üzerinde olası su savaşları çeşitli ülkeler arasında bekleniyor. Detaylar haberimizde…

Dünya Meteoroloji Örgütü’nün tahminlerine göre 2025 yılında dünya nüfusunun yüzde 66′sı su problemiyle karşı karşıya kalacak. Massachusetts Üniversitesi Çevre Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Timothy O. Randhir, ülkeler arasındaki ilişkilerin kötüye gidebileceğini ifade etti. Dünya nüfusunun %60′ından fazlasına sahip Asya kıtası, bu kullanılabilir suyun %36′lık bir kısmına sahip. Öte yandan dünya nüfusunun %6′sına karşılık gelen Güney Amerika kıtasında kullanılabilir suyun %26′sı bulunuyor. Sadece Amazon nehri ise tüm dünya üzerindeki kullanılabilir suyun %15′ini oluşturuyor. Dedi.

110

Su kaynaklarının farklı ülkeler tarafından paylaşıldığı bölgelerde de su sorunları bekleniyor. Randhir bunlara Nil Nehri ve Amerika ile Kanada arasındaki bölgeyi örnek veriyor. Çözümünün ise havza yönetimine önem verilmesi ve sudaki kirlenmenin önüne geçilmesi olarak belirtiyor. Olabilecek su savaşları öngörüleri ise çeşitli analistler ve araştırma kuruluşları tarafından dönem dönem yayınlanıyor. 

210

DÜNYADA SUYU TİCARİLEŞTİRMEK VE EL KOYMAK İSTEYENLER KİM?

UNESCO’nun yayınladığı bir rapora göre, Fırat ve Dicle için Türkiye, Suriye ve Irak arasında çatışma olasılığı görülüyor. Şeria Nehri için ise Ürdün, İsrail, Lübnan ve Filistin arasında anlaşmazlıklar var ve çatışma olasılığı bulunuyor. Afrika'da ise Nil Nehri'nin Mısır, Etiyopya ve Sudan arasındaki bir su savaşına neden olması hiç de uzak bir ihtimal değil. Orta Asya'da ise Aral gölü etrafında Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Tacikistan ve Kırgızistan arasında bir çatışma olasılığı mevcut.

HİNDİSTAN-PAKİSTAN ÇATIŞMASI ARTABİLİR!

UNESCO raporunda, Güney Asya'da Wular Barajı ile ilgili Hindistan-Pakistan gerilimi var. Farraka barajı için Hindistan ile Bangladeş geriliyor. Mahakali Irmağı ise Nepal ile Hindistan'ın arasında patlamaya hazır bomba şeklinde tanımlanıyor. Güneydoğu Asya'da Mekong Irmağı'nı denetleyecek barajlar yapmaya kalkışan Kamboçya, Çin, Laos, Myanmar, Tayland ve Vietnam'ın karşı karşıya gelme durumu var şeklinde değerlendiriliyor.

410