Putin gıda krizini silah olarak kullanıyor

Ukrayna, Rusya’yı nakliye ve küresel gıda tedarikini bozmak için Sovyet döneminden kalma deniz mayınlarını kasıtlı olarak kullanmakla suçladı.

Dünya genelinde yaşanan gıda krizinde Karadeniz’de bulunan mayınların büyük etkisi olduğu tartışılıyor. Mayınlar nedeniyle gıda tedarikinin aksadığı ve fiyatların da bu nedenle yükseldiği belirtiliyor.

Rusya ve Ukrayna, birbirlerini küresel gıda tedarikini aksatmakla suçluyor. Ukrayna, Rusya’nın nakliye ve küresel gıda tedarikinin aksaması için kasıtlı olarak Sovyetler döneminden kalan mayınları kullandığını ileri sürüyor. Rusya ise bu iddiaları reddederek, Karadeniz’deki mayınlardan Ukrayna’yı sorumlu tutuyor.

Moskova, kendisine uygulanan yaptırımların küresel gıda krizini etkilediğini ve Ukrayna limanlarından mayınların kaldırılması halinde ihracatın yeniden başlayabileceğini açıkladı. Ancak söz konusu mayınlar kaldırılırsa Odesa limanı Rus saldırılarına karşı savunmasız kalacak. Ukrayna da Rusya’nın kıyı şeridine daha fazla saldırmasına neden olacağı için Moskova’nın bu talebini reddetti.

Dış Politika Araştırma Enstitüsü araştırmacıların Maximilian Hess, “Tahıl ihracatının önündeki en büyük engel Rus ablukası ve su altındaki mayınlardır. İleriye dönük asıl mesele ise Rusya’nın bunları bir koz olarak kullanmaya niyetli görünmesidir” yorumunu yaptı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Ukrayna’nın limanlarını mayınlardan arındırması durumunda tahıl ihracatının yeniden başlayabileceğini söyledi. Ayrıca Rusya’nın limanlardan ayrılan Ukrayna gemilerinin güvenliğini garanti edeceğini ve kendi avantajına kullanmayacaklarını dile getirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba ise Moskova’nın verdiği bu garantinin gerçeği yansıtmadığını ve güvenilir olmadığını söyledi.

RUSYA GIDA TEDARİKİNİ SİLAH OLARAK KULLANIYOR

Karadeniz’deki mayın tartışması sürerken, Rusya güçleri Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki bir yük vagonu onarım fabrikasını vurdu. Tahıl gibi malları taşımak için kullanılan vagon fabrikasına yapılan son saldırılar, Moskova’nın gıda tedarikini bir silah gibi kullandığı yorumlarını beraberinde getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in uluslararası yaptırımları sona erdirmek için savaş stratejisinin bir parçası olarak gıda tedarikini kullandığını ve dünyaya “şantaj yaptığını” söyledi.

Putin ise küresel gıda krizinin Ukrayna’daki “özel askeri operasyon” ile daha da kötüleşmediğini, pandeminin ardından ABD ve Avrupa ülkelerinin aşırı teşvikler yoluyla fiyat enflasyonunu körüklediğini ifade etti.