Koronavirüs kurbanlık fiyatlarını artıracak mı?

Mayıs ayında sokağa çıkma kısıtlaması ile kutlanan Ramazan Bayramı'nın ardından tüm Müslümanlar, bir arada olmak istedikleri ikinci dini bayram olan Kurban Bayrmaı'nı heyecanla bekliyor. 31 Temmuz 2020'de başlayacak olan Kurban Bayramı için merak edilenler arasında yer alan bir diğer unsur ise kurbanlık fiyatlarının ne kadar olacağı. 2020 yılının ilk çeyreğinde koronavirüs nedeniyle birçok ürünün fiyatına önemli oranda artış yaşanırken, kurbanlık fiyatları artacak mı?

30 Temmuz 2020 Arefe gününün ardından 31 Temmuz Cuma günü Kurban Bayramı'nın ilk günü kutlanacak.

Dünya genelinde tüm Müslümanlar Kurban Bayramı'nın ilk gününde kurbanlarını keserek dini vecibelerini yerine getirirken, 1 Ağustos Cumartesi, 2 Ağustos Pazar, 3 Ağustos Pazartesi günleri de Ramazan Bayramı'nda yerine getiremedikleri ziyaretler için büyüklerinin yanına gidecek. 

KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN?

Bu yıl Arefe gününün perşembeye denk gelmesi ile birlikte cuma, cumartesi, pazar ve pazartesi günleri tatil olması bekleniyor. 

2020 KURBANLIK FİYATLARI NE KADAR?

2020 ilk çeyreği dünya ekonomisinde Çin'in Vuhan kentinden yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle önemli oranda bir daralma meydana gelirken, Samsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, ekonomik göstergelerin kurbanlık fiyatlarına da yansıyacağına dikkat çekti. 

Geçtiğimiz yılın fiyatlarına göre zam bekleyen üreticiler ve tüceticiler için henüz net bir rakam açıklanmazken, konuya ilişkin açıklama yapan Doğan, "Kurbanlık fiyatlarının geçen seneyle pek farklı olacağını sanmıyorum. Üreticimizin yeterli sayıda kurbanlığı mevcut. Kurban kesmek isteyenler rahatlıkla kurbanlığa ulaşabilecek. Fahiş bir artış söz konusu değil. Fiyatlarda yüzde 5 veya 8 oranında bir zam olabilir. Yüzde 50 ya da yüzde 100 artış söz konusu değil.Geçen sene 30 kiloluk büyükbaş hisse fiyatı bin 600 civarında oldu. Küçükbaş fiyatı da 800 TL ile bin 200 TL arasında oldu. Bu sene büyükbaş hissesi bin 800-850 civarında, küçükbaş hayvan da bin 350 TL civarında olabilir" dedi. 

TOPLU KESİM YAPILABİLECEK Mİ?

Özellikle büyükşehirlerde belediyeler tarafından belirlenen kesim alanlarında toplu kesim yapılıp yapılmayacağı da merak edilen bir diğer konulardan birisi. Covid-19 önlemleri kapsamında toplu şekilde bir arada bulunulan mekanlarda önemli düzenlemeler yapılmıştı. Bu yıl için önlemler henüz açıklanmazken, toplu kesim alanlarında kesimin nasıl yapılacağı hükümet tarafından yapılacak açıklamanın ardından belli olacak.