Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı var mı?

Geçtiğimiz gün gerçekleşen kabine toplantısı sonrası son dakika açıklamalarında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan Bayramda sokağa çıkma yasağı olup olmayacağına ilişkin detaylara da değindi. 2020 Kurban Bayramı'na sayılı günler kala milyonların gündeminde yer alan bu konuya dair birçok farklı öneri ve açıklama gelirken Başkan Erdoğan, bayram süreci için vatandaşları uyardı. Peki, Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı var mı? Bayramda yasak olacak mı? İşte detaylar...

Başkan Erdoğan geçtiğimiz gün kabine toplantısı sonrası "bayramda sokağa çıkma yasağı var mı?" sorusuna da yanıt vermiş oldu. Kabine ardından halka canlı yayında seslenen Cumhurbaşkanı, bayramın ilk günündeki yoğunluğu azaltmak adına uyarılarda bulunurken yasağın olmadığını da kesinleştirdi. Peki, Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı var mı? Bayramda yasak olacak mı? İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika sokağa çıkma yasağı açıklaması…

KURBAN BAYRAMINDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI? BAYRAMDA YASAK OLACAK MI?

Bayramda sokağa çıkma yasağı olup olmayacağına ilişkin detaylar milyonlarca vatandaşın merak ettiği konular arasında yerini alırken 31 Temmuz'da ilk günü idrak edilecek olan Kurban Bayramı önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kısıtlamaya ilişkin açıklama ve uyarılar geldi…

BAYRAMDA YASAK VAR MI?

Bayramda sokağa çıkma yasağı olmayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle;

Bu mübarek günler vesilesiyle Türk milletinin, Müslümanların ve tüm insanlığı feraha kavuşmasını Allah'tan dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı için tüm kurumların hazırlıklarını tamamladığını belirtti.

Ülkede kesilecek büyük ve küçükbaş kurbanlıkların tamamının yerli üretim olduğunu ifade eden Erdoğan, gerek kurbanlıkların kontrolü, gerek kesim yerleri, gerek kesim sonrası temizlik hususunda gereken tedbirlerin ağırlıklı olarak yerel yönetimler vasıtasıyla alındığını söyledi.

Kurban kesim yerlerinde yoğunluk oluşmaması için bayramın 2'nci ve 3'üncü günlerinin de değerlendirilmesini tavsiye eden Recep Tayyip Erdoğan, bayram için yolculuğa çıkacak tüm vatandaşlardan dikkatli olmalarını ve kurallara riayet etmelerini özellikle istedi.

Kovid-19 salgınının devam ettiği şu günlerde gerek kurban keserken, gerek bayramlaşırken "TAMAM" diye ifade ettikleri "temizlik, maske ve mesafe" kurallarından asla taviz verilmemesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sıkıntılı ve zahmetli olduğunu bildiğimiz bu kuralları kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığı için harfiyen uygulayalım. İnşallah çoğu gitti azı kaldı. Salgın dönemini geride bıraktığımızda inşallah yaptığımız fedakarlıkların karşılığını ziyadesiyle alacağımız güzel günler bizi bekliyor. Milletimizin salgın dönemindeki istihdam kaybını önlemek ve sosyal destek ihtiyacını karşılamak için çeşitli kalemlerde 26,5 milyar liralık karşılıksız nakit ödeme yaptık. İnşallah bundan sonra da 83 milyon vatandaşımızın her birinin yanında yer almayı sürdüreceğiz."