İslam ülkelerinde Kurban Bayramı kutlamaları nasıl gerçekleşiyor?

Türkiye ve çeşitli Müslüman ülkelerde Kurban Bayramı nasıl kutlanıyor? Hangi ülke hangi kolaylıkları sağlıyor? Sizler için derledik. Detaylar haberimizde…

TÜRKİYE

Türk İslam geleneğinde Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramının ilk sabahı erken uyanılıp sabah ve bayram namazı için mescit ve camilere gidilir. Namaz bitiminde cami cemaati ile bayramlaşılır. Namaz bitiminde ev halkı ile bayramlaşılır. Aile büyükleriyle kahvaltı yapılır kurban kesilecekse kesim alanına gidilir. Kesilen kurban akraba ve komşulara dağıtılır. Bayramlaşmak için akraba ziyaretleri de yapılarak icra edilir.

110

SUUDİ ARABİSTAN

Çöl iklimine sahip Suudi Arabistan’da küçükbaş hayvan yetiştirilmediği için genelde bölgede yetişen develer kurban edilmektedir. Geçmişte yüz binlerce Müslümanın kestiği kurbanların etleri, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılamadan sıcaktan bozuluyordu. Gömülerek muhafazası düşünülen etler telef olmaktayken bu sorunu artık dondurucularla çözdükleri bilinmektedir.

210

PAKİSTAN

Pakistan’da kurban kesimi sokaklarda yapılıyor. Kesimhanelere gitmektense herkes kendi kurbanını kesiyor. Kurbanın eti dışında başı, ayakları ve sakatatlarını da bir yerde toplayan Pakistanlılar hayvanın bu bölgelerini ateşte dağlayarak yemeyi tercih etmekteler.

ÇEŞİTLİ ADETLERE EV SAHİPLİĞİ YAPAN FİLİPİNLER

Filipinde koyun yetiştirilemediği için daha çok keçi ve dana kurban ediyorlar. Kurban Bayramı sadece bir gün kutlanıyor. Müslümanların çoğunlukta olduğu bölgelerde (nüfusun %20’si Müslüman) resmi tatil ilan edilirken büyük şehirlerde bu mümkün olmuyor. Kurban kesen aile, kestiği eti eşe dosta dağıtmıyor. Bayram günü öğlen vakti büyük bir sofra kuruluyor. Bu sofranın kapısı herkese açık oluyor. Kurban etini yiyenler isterlerse sofradaki yemeklerden evlerine götürebiliyor. Kurban ziyafeti veren ev sahibi kurduğu masadaki sandalyelerin örtüsünün altına bir miktar para koyuyor. Para, sandalyeye oturanın oluyor .

410