BM raporu: Afrika Boynuzu'nda 13 milyon insan şiddetli açlıkla karşı karşıya

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı tarafından yayınlanan son raporda kuraklık koşulları nedeniyle Afrika Boynuzu'nda yaklaşık 13 milyon insanı şiddetli açlıkla karşı karşıya olduğu bildirildi.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), Somali, Etiyopya ve Kenya'nın içerisinde bulunduğu, Afrika Boynuzu'nda insanların 1981'den bu yana kaydedilen en kurak koşullarla mücadele ettiklerini belirledi. 

Afrika Boynuzu'na acil yardım çağrısında bulunan yetkililer, kuraklık koşullarının, güney ve güneydoğu Etiyopya, güneydoğu ve kuzey Kenya ve güney-orta Somali'deki çiftçi topluluklarını etkilediğini vurguladı.

WFP, önümüzdeki altı ay içinde 4,5 milyon insanın acil ihtiyaçlarını karşılamak ve toplulukların aşırı iklim şoklarına karşı daha dirençli hale gelmesine yardımcı olmak için 327 milyon dolara ihtiyacı olduğunu belirtti. 

Yıl boyunca küresel ısınmanın da etkisiyle beklenenden daha az yağmur alacağı tahmin edilen bölgelerde, koşulların daha da kötüleşmesinden endişe ediliyor. 

BM çocuk ajansı şubat ayının başlarında, Etiyopya'da 6 milyondan fazla insanın mart ortasına kadar acil insani yardıma ihtiyaç duyabileceğini, Somali STK Konsorsiyumu ise ülkede 7 milyondan fazla insanın acil yardıma ihtiyacı olduğunu duyurdu.