Kudüs mitingindeki tablo ne anlatıyor?

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Yüzyılın Planı” diye duyurduğu sözde barış planı, Yenikapı’da düzenlenen Büyük Kudüs Mitingi’nde protesto edildi. Saadet Partisi’nin düzenlediği mitinge katılan birçok siyasi parti lideri ve yöneticileri, Kudüs konusunda ne kadar hassas olduklarını bir araya gelerek gösterdi. Kudüs mitinginde siyasi parti liderlerinin verdiği tablo, siyaset hayatında ne gibi değişimlere yol açabilir?

Geniş katılımlı seçim mitinglerinin ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 7 Ağustos 2016’daki mitinge ev sahipliği yapan Yenikapı Miting alanı, hafta sonu Saadet Partisi tarafından düzenlenen “Büyük Kudüs Mitingi’’yle birçok siyasetçiyi aynı amaç etrafından buluşturdu.

Mitinge, ev sahibi olarak Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Hüda Par Genel Başkanı İshak Sağlam, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas dile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı.

60 sivil toplum kuruluşunun desteğiyle düzenlenen mitingde konuşan Kemal Kııçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Biz Müslümanlar için Kudüs üçüncü kutsal kentimizdir. İlk kıblemiz Mescid’i Aksa Kudüs’te bulunmaktadır. Kudüs bütün Müslümanlar için özel bir yere sahiptir.

1092’de Haçlıların Kudüs’ü işgal ettiğinde yaptıkları ile bugün yapılmak istenen aynıdır. Kudüs’ün ortasına bir bomba konmuştur. O bombanın etkisini gidermek hepimizin görevidir. Yaklaşık bin yıl önce Haçlılar’a karşı Kudüs’ü Müslümanlar ile birlikte koruyanlar da Yahudile’rdi. Haçlılar’ın planlarını boşa çıkardık, bugün de boşa çıkaracağız.”

Emperyalistlere karşı bütün mazlum milletlerin birleşmesi gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“1970’li yıllarda Türkiye’nin ahlakını ve vicdanını temsil eden gençlerimiz Filistin davasının neferleri oldular. Türkiye’nin yurtseverlerini ve Türkiye’nin ilk Kudüs mitingini 1969 yılında düzenleyen Milli Görüş kurucusu Merhum Necmettin Erbakan’ı saygıyla anıyorum.

Hepimizin kalbi Kudüs için atmaktadır. Hakkın ve hukukun hakim olduğu Türkiye, Ortadoğu ve dünya için mücadele ediyoruz. Her firavunun Musa’sı vardır. Hiç kimsenin umudu kırılmasın.”

YÜZYILIN ZORBALIĞI

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise Trump ve Netanyahu tarafından sunulan plan için, “Filistin’i Siyonist İsrail’e peşkeş çekmektir. Uluslararası hukuku ayaklar altına almaktır. Bütün insani ve vicdani değerleri yok saymaktır. Huzura ve barışa değil kaosa ve savaşa zemin hazırlamaktır. Bu yüzyılın anlaşması değil, yüzyılın ihaneti, yüzyılın zorbalığı, yüzyılın yüzkarası bir paçavrasıdır. Bu paçavrayı Allah’ın izniyle tarihin çöplüğüne atacağız. Çünkü hak ettiği tek yer orasıdır. Tarihin çöplüğüdür” diye konuştu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da mitingdeki konuşmasında, “Trump ve Netanyahu, sözde barış planını ilan ederken, sadece Filistin'e değil sadece Kudüs'e değil, bütün bir insanlığa savaş ilan etmişlerdir. Sizin savaş ilanınıza karşı, Kudüs’ü hep koruyacak ve insanlığın vicdanının sesi olacağız” ifadelerine yer verdi.

MUHALEFET, TEK YÜREK OLDU

Filistin’in tamamen yok edilmek istenirken Kudüs Müslümanlar’ın elinden alınması amacıyla ABD ile işgalci İsrail tarafından hazırlanan sözde barış planı, tepkilere rağmen bütün dünyaya kabul ettirilmek isteniyor.

Temel Karamollaoğlu’nun bütün siyasi parti liderlerinin davet ettiği hafta sonu düzenlenen mitinge, CHP, İYİ Parti, Gelecek Partisi, Demokrat Parti ve Hür Dava Partisi duyarsız kalmadı.

İdeolojik farklılıklarına rağmen hemen hemen bütün muhalefet partileri, tek yürek olarak Filistin ve Kudüs konusundaki hassasiyetlerini aynı miting alanında buluşarak gösterdi. Yurt içindeki siyasi rekabete rağmen değişik siyasi parti temsilcilerinin bu dayanışması, Müslümanlar’ın hassasiyetini göstermesi açısından çok önemliydi.

Yenikapı’daki buluşma, Türkiye’nin Filistin halkının yanında olduğunu ve Kudüs’e sahip çıktığını gösterirken, önümüzdeki yıllarda siyasete nasıl etki edeceği konusunda da ipuçları verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 1969 yılında Türkiye’de ilk Kudüs mitingini düzenleyen Necmettin Erbakan’ı saygıyla anması, bir siyasi mesaj olarak okunabilir. Nihayetinde miting alanındakilerin Kılıçdaroğlu’nu alkışlaması da halkın değerlerine dokunan mesajların ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

Geçen yıl 31 Mart’ta yapılan seçimlere Millet İttifakı olarak giren CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin bu birlikteliğini gelecek yıllarda da sürdürebileceğini gösterdi. Mitinge katılan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun da bu ittifak içerisinde yer alabileceğini işaret etti. Çünkü Davutoğlu da bu ittifakın önemli üyeleri CHP ve İYİ Parti gibi, geliştirilmiş ve iyileştirilmiş parlamenter sistemi savunuyor.

Yenikapı’daki miting, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştiren muhalefet partilerinin, parlamenter sisteme dönmek isteyen partilerin önümüzdeki seçimlerde bir ittifak halinde hareket edebileceğini gösterdi. Mitinge yansıyan “Yeni Türkiye” tablosu, gelecekte 5-6 partili bir ittifakın habercisi olabilir.