Küba devriminden bu yana bir ilk: Ticarette yabancı yatırıma izin verilecek

Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin ardından ekonomik kriz ile mücadele eden Küba, devrimden bu yana ilk kez yabancı yatırımcılara izin verileceği açıklandı.

Fidel Castro'nun 1959 yılında gerçekleştirdiği devrimin ardından Küba, ilk kez iç piyasada yabancı yatırımcıya kapılarını açacak. 

Küba Ticaret Bakanı Yardımcısı Ana Teresita Gonzalez tarafından yapılan açıklamada, söz konusu değişiklik ile yabancı yatırımcıların Kübalı toptancıların tamamını satın alabileceği ya da ortaklıklar yoluyla perakende piyasasına girebileceği belirtildi. 

Ayrıca bazı perakendecilerin, devlet teşebbüsüyle iş birliği yapması da mümkün olacak. Perakende sektöründe izinlerin yine de sınırlı olacağını vurgulayan Bakan yardımcısı Teresita Gonzalez, fakat yabancı yatırımcılara imkanlar suncaklarını belirtti. 

Gonzales, perakende yatırımlarına ilişkin "ülkenin sosyalist hedeflerine ve düşük fiyatlara" katkı sunması koşuluyla izin verileceğinin altını çizdi. 

Küba İç Ticaret Bakanı Betsy Diaz Velazquez de alınan karara ilişkin, "Hâlihazırda Küba'da olanlar ve müttefik ülkelerle, bu tarz girişimlere öncelik vereceğiz" ifadelerini kullandı.