Kuantum bilgisayarlara ev tipi işlemciler geliyor

Oxford Üniversitesi’nden bilim insanları, yeni bir nano ölçekli araç geliştirdi. Bu araç, fotonlarla ya da elektronlarla çalışabilmesi sayesinde geleneksel yapıdaki bilgisayarlarla kuantum bilgisayarlar arasında bağlantı kurulabilmesi mümkün olacak.

Kuantum bilgisayarların geleceği değiştirmesi ve yön vermesi bekleniyor.Uzmanlar ise bu durumu olumlu buldukları kadar şüpheyle de karşılıyorlar.Geçen ay Google, “kuantum üstünlüğü” yakaladığını açıklamıştı. Bu havalı isim, normal bilgisayarlarımızın yapamadığı şeyleri yapan kuantum bilgisayarların habercisi. İsimlerin iddialı olmasını bir kenara koyarsak, Google ve IBM’e ek olarak bu alandaki daha küçük firmalardan olan Rigetti gibi rakipleri de aynı donanımı kuantum bilgisayarlarında temel olarak kullanıyor. Bu da geçmiş on yılda bu alandaki çalışmaların belli bir standarda eriştiğini gösteriyor.

110

Kuantum bilgisayarlar aslında ne diye soracak olursak eğer; Cevabı şu şekilde verebiliriz normal bilgisayar sistemleri bit, byte, kilobyte diye devam eden mimarisinde 0 ve 1 yatan sayısal işlemlerden ikili basamak binary adı verilen sistemden oluşmaktadır. Kuantum bilgisayarlarda da durum farklı değil aslında, onlar için de ikilik sistemde devam ediyoruz ve yeni terminoloji olarak bit yerine qubit (quantum bit) olarak ifade edilmekte aynı anda hem 0’ı hem 1’i işleyebilmektedir.

210

Kuantum bilgisayarlarda ilk geliştirilen teknolojilerin büyük kısmında nitrojen-boşluk merkezleri gibi sistemler kullanıldı. Bu teknolojilerde ana prensip, bulaşıcı bir maddeyi kristaller gibi yapıların içinden geçirmeye yöneliyor. Genellikle nitrojen, elmasların, silikonların ve diğer malzemelerin yerine kullanıldı.


Bu yöntemlerde en temel sıkıntı, nitrojenin dördüncü bir karbonla bağlanamaması sayesinde açıkta kalan elektronların kullanılmasıydı. Bu yapının en temel sorun ise elektronlar arasında bağlaşıklık kurulmasının zorluğuydu. Bu zorluğun elektronlar arası uzaklık, optik izleme gibi nedenleri vardı. Kaldı ki yapıdan yapıya bu boşluklar farklılık gösteriyor. Kübitleri eşlemek için yoğun akım gerekse de esas sorun o değildi. Sorun, diğer kübitleri bu akımdan etkilenmeyecek kadar iyi şekilde yalıtmaktı.

410