''Kritik'' 2019 G-20 zirvesine doğru

Dünya gözünü 28-29 Haziran tarihlerinde Japonya’da gerçekleşecek G-20 zirvesine çevirdi. Liderler dünyanın cevap beklediği konuları masaya yatıracak. Hangi ülke neleri masaya yatıracak?

''Kritik'' 2019 G-20 zirvesine doğru

Japonya’nın Osaka şehrinde 28-29 Haziran’da yapılacak olan G20 zirvesinde liderlerin yapacağı görüşmeler, küresel ekonomi ve uluslararası ticaretin geleceğine yön verecek.

 Zirvede ön plana çıkacak konular 

Ticaret savaşları, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma mücadelesi, göçmen krizi, aşırı sağın yükselişi, nükleer savaşın ayak sesleri, iç savaş ve açlık zirvenin ana maddeleri arasında. 

Dünyanın en büyük 20 ekonomisini bir araya getiren G20 zirvesinde, küresel ticarette korumacılığın artması, istihdam, küresel verilerin yönetimi, kalkınma için altyapı, küresel sağlık, kadının güçlendirilmesi, çevre ve enerji, dijital ekonominin vergilendirilmesi, ticaret ve jeopolitik gerilimler de gündeme gelecek. Dünya liderleri küresel ticaret ihtilaflarını çözmeye çalışarak, “ticareti daha da serbestleştirme” görüşünü inceleyecek.

 Toplum 5.0 tartışılacak

Japonya, G-20 Osaka Zirvesi’nin küresel veri yönetimi konusunda dönüm noktası olmasını istiyor. Japon bilim insanları tarafından önerilen bilgi toplumu olarak adlandırılan teknolojik gücü doğru yönetecek akıllı toplum gelişimine katkı sağlamasını amaçlayan felsefik büyük toplumsal dönüşüm planı, Toplum 5,0’ın tartışılmasını da bekliyor. 

Toplum 5.0 beraberinde sıkıntılar getirecek. Bu sıkıntılardan en önemlisi “ istihdam sorunu” yaratma ihtimalidir. Giderek çoğalan otonomlaşma özellikle mavi yakalı ve beyaz yakalı işçilerde işsizlik riskini ortaya çıkarabilir. Japonya, okyanuslardaki plastik atıklarının azaltılması konusunun da zirvede öncelikli olarak ele alınmasını istiyor. 

 Trump'ın tavrı

Analistler ABD Başkanı  Donald Trump’ın “ Önce Amerika” politikasını izlemesinden dolayı küresel ticaretin sıkıntıya girdiğini ve dünya için belirsizliklerin arttığını belirtirken, G-20 Liderler Zirvesi’ne üçüncü kez katılacak olan Trump’ın mülteci krizleri, serbest ticaret, küresel ekonomik dengesizlikler konularında dünya liderlerine karşı göstereceği tavır merak ediliyor. 

Nükleer savaş adımları duracak mı? 

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre artan silahlanma yarışı ve küresel güçler arasında rekabet yüzünden nükleer silahlanma faaliyetleri ve savaş riski giderek artıyor. Nükleer silahların yüzde 92’si Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’da bulunuyor. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, stratejik silahların azaltılması antlaşması’ndan çekilmek için hazırlık yaptıklarını belirtirken, 2016 yılında ABD başkanı Donald Trump,  ABD, Çin , Rusya , İngiltere, Fransa ve Almanya ile İran arasında imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiklerini açıkladı. 

ABD ile Rusya arasında hem de Orta Doğu’da artan gerilim, tarafların birbirlerine karşılıklı misillemeleriyle devam etmekte. Bu durum nükleer antlaşmaların iptal edilmesiyle birlikte akıllara “ Nükleer silahlanma yarışı ve soğuk savaş dönemi yeniden mi başlıyor “ sorusunu getiriyor. 

Uluslararası göçmen sorunu 

G20 Zirvesinde sadece ekonomik ve finansal sorunların değil, mülteci krizi ve Avrupa’da aşırı sağın yükselişi belirsizliklerinin ele alınması bekleniyor. 

Dünyanın en güçlü ülkeleri nükleer silahlanma için büyük bütçeler ayırırken , bir yandan da göçmenlerin yaşamış oldukları sorunlara çözüm süreciyle ilgili bir gelişme sağlanıyor. Göçmen krizi arttıkça aşırı sağın yükselişi de hız kazanıyor. Geçtiğimiz ay yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde göçmen karşıtı aşırı sağcı partiler ve Yeşillerin oylarında artış, merkez partilerin oylarında düşüş oldu. 

Öte yandan dünya İslam karşıtı saldırılara şahit oluyor. İslam ve göçmen karşıtlığının zirve yaptığı bu dönemde , G20’de öne çıkacak konulardan birinin de bu kriz olması planlanıyor.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'yi temsil etmesi bekleniyor

Dünya nüfusunun yaklaşık üçte ikisi G20 ülkelerinde yaşıyor. G20’de, Türkiye, ABD, Japonya, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, Kanada, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Hindistan, Rusya, Meksika, Güney Kore, Güney Afrika, Suudi Arabistan ve kurum olarak Avrupa Birliği (AB) yer alıyor. 

Osaka G-20 Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı dünya liderleriyle yoğun bir diplomasi trafiği yürütmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacak olacağı görüşmelerden en önemlisi Trump ve Putin’le olacak olan S-400 ve F-35 konusu. Bu durum Ankara ile Washington arasında yaşanan problemlerin ciddi bir krize dönüşme riskini daha da arttırıyor. ABD ve Rusya liderleriyle yapılacak olan görüşmeler bu durumda daha da önem kazanmıştır.