Türkiye blockchain teknolojisinin merkezi olabilir mi?

Pandemi sürecinde yaşanan ekonomik dalgalanmaların ardından beklenen Büyük Buhran benzeri ekonomik krizin blockchain teknolojisi yani kripto paraya geçişi hızlandıracağı iddiaları her geçen gün güçleniyor. Türkiye'yi kripto paranın merkezi olacak kadar güçlü gören uzmanlar, önümüzdeki günlerde yaşanacak gelişmeleri de yorumladı.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte giderek dijitalleşen yeni dünya düzeninde öne çıkan uygulamaların başında blockchain (blok zincir) ve kripto paralar geliyor.

Pek çok ülke, devlet destekli sanal para birimlerine yönelik çalışmalarını sürdürürken, yeni uygulamaların özel sektörden kamuya etkin olması bekleniyor.

Bitcoin gibi dijital para birimleri ile gerçekleştirilecek işlemlerin yapılmasını sağayan blockchain teknolojisini, kripto paraları ve bu alanda Türkiye ile dünyadaki yaklaşımları, EAK Digital CEO'su Erhan Korhaliller, Independent Türkçe'den Lale Elmacıoğlu'na anlattı.

Blockchain teknolojisi ve kripto paraların dünyadaki pozisyonunu, "Bugün blockchain teknolojisine geçmişte hiç olmadığı kadar ihtiyaç var. Çünkü bize güven verdiğini düşündüğümüz, yıllarca emek verip biriktirdiğimiz paramızı emanet ettiğimiz büyük şirketlere ve organizasyonlara olan güven günden güne eriyor. İnsanlar bu şirketlerin yönetimlerine karşı daha şüpheci oldukça blockchain teknolojisi güvenli, adil ve şeffaf bir gelecekte dünyamızı daha güzel bir yer haline getirmek için eşsiz bir fırsat olarak öne çıkıyor. Geleneksel işlemlerin karşısında kripto paralar hızlı bir para akışına olanak sağlıyor. Dünya globalleştikçe, yenilikçi bir bankacılık sisteminin, mevcut olan yetersiz altyapıların yerini alması bir ihtiyaç haline geliyor. Blockchain teknolojisinin bu dünyada oynadığı rol ise bize ‘güven’ sunması oluyor" sözleriyle anlatıyor. 

Türkiye'deki durumu ve potansiyel kullanıcı alışkanlıkları göz önünde bulundurulduğunda önümüzdeki dönemi, "Türk kripto dünyasında güçlü ve büyüyen bir hareket söz konusu. Yakın zamanda yapılan bazı çalışmalarda Türkiye kripto paraya sahip olma ve kullanımı konusunda lider ülke olarak karşımıza çıktı. 2021’de, daha sağlıklı zamanlarda, İstanbul’da her yıl düzenlenen blockchain etkinlik haftası olan "Istanbul Blockchain Week", Türkiye’nin tüm dünyaya kripto konusundaki tutkusunu göstermesi için bir fırsat sunacak.

Türkiye’nin, dünyanın kripto merkezi olmak için müthiş bir şansı var. Türk üniversitelerinde doğru bir mentorluk ve eğitim yardımıyla dünyanın önde gelen blockchain teknolojisi çalışmalarını yapabilecek çok sayıda genç yetenek mevcut. Dünyaya Türkiye’nin sahip olduğu potansiyeli göstermek ve sürekli olarak gelişen, Türk ekonomisine uzun süreli pozitif etki edecek bir Türk blockchain ekosistemi yaratmak ise hepimizin elinde" şeklinde ifade ediyor. 

Bu alanda karşılaşılabilecek fırsat ve tehditleri EAK Digital CEO'su Erhan Korhaliller, "Blockchain endüstrisi genç olmasına rağmen şimdiden 350 milyar dolar değerinde. Türk mercilerin, sektördeki regülasyonlar konusunda pozitif bir vaziyet almaları halinde Türkiye global sektör lideri olma ve yabancı yatırımcıları çekme konusunda büyük bir fırsata sahip. Tabii ki her teknolojinin yaygınlaşması için regüle edilmesi gerekir, ancak önemli olan bu regülasyonların inovatif anlayışı desteklemesi ve engelleyecek hamlelerden kaçınılması.

Her yeni ve regülasyonları tamamlanmamış teknoloji gibi blockchain endüstrisinde de aldatma haberler ve sektöre yeni giren insanlardan yararlananlar mevcut. Sektörün adına gölge düşürmemesi açısından bu gibi davranışlar talihsiz bir durum oluşturuyor. Dolayısıyla sektöre yeni giren herkesin öncelikle kendini eğitmesi ve araştırma yaparak hareket etmesi oldukça önemli" diyor.