Türkiye'de sanal paralara sıkı denetim geliyor! Ülkelerin kripto para düzenlemeleri nasıl?

Son dönemin gözde yatırım aracı olarak görülen kripto para sektöründe yeni gelişmeler yaşanıyor. Thodex ve vebitcoin skandallarının ardından, Türkiye'de beklenen düzenlemelerin hızlanacağı öngörülüyor. Peki, diğer ülkelerin kripto para düzenlemeleri nasıl?

Kripto para birimlerinin milyonlarca kişi tarafından kullanılır hale gelmesiyle birlikte, denetlemek için uygulanacak düzenlemeler gündeme geldi.

Özellikle son dönemde Thodex ve vebitcoin skandallarının ardından, bu düzenlemelerin hızlanacağı düşünülüyor. 

113

Küresel çapta kripto para birimlerine çeşitli yasal zorunluluklar getiren ülkeler olsa da, bu alanda özel yasa hazırlayan ülke yok. Ancak dijital para piyasasına sıcak bakan ülkeler oldunu kadar, ağır yasaklar uygulayan ülkelerde var. Ağırlıklı olarak, varlık veya emtia olarak tanımlanan paralar üzerinde ağır denetim kuralları uygulanıyor.

213

Ülkeler kripto para birimlerini ağırlıklı olarak birer varlık veya emtia olarak tanımlıyor. Ödeme hizmetleri alanında izin verenler de var. Türkiye'de Merkez Bankası kripto paraları bir ödeme aracı olmaktan çıkardı ve borsalara para transferini bankalarla sınırladı.

Kripto paralara ilişkin dünya çapında bazı ülkelerin uygulamaları ise şu şekilde:

ÇİN

Kripto para birimleri: Yasal değil

Kripto borsaları: Yasadışı

Kripto para madenciliğinin en yoğun yapıldığı ülkelerden biri Çin. Dünyadaki en büyük kripto para borsasının da Çin’de bulunmasına rağmen kripto paralar ülkede yasal değil. Çin’in Merkez Bankası 2013 yılında Bitcoin (BTC) işlemlerini finans kuruluşlarına yasakladı. 2017'de ise bu yasağı daha ileri bir boyuta taşıdı ve yerli kripto para değişimini de ekleyerek yasağı daha da ileri götürdü. 

413