Kripto paralarda risk ve fırsat analizi

Kripto paralar, kısa süre içerisinde başta genç yatırımcılar olmak üzere tüm dünyada on milyonlarca kişi tarafından kullanılır hale geldi.  Peki bu bilinmeyen piyasaya dair risk ve fırsatlar neler?

Covid-19 pandemisinin kısa süre içinde küresel bir salgına dönüşmesiyle, dijitalleşme çağına geçiş hız kazandı ve sanal paralara rağbet arttı. Kripto paralar, kısa süre içinde başta genç yatırımcılar olmak üzere tüm dünyada on milyonlarca kişi tarafından kullanılır hale geldi. Özellikle sert yükseliş ve düşüşlerin yaşandığı kripto para piyasası, kısa sürede büyük kârlar elde etmek isteyen yatırımcıları kendisine çekiyor. 

Yüksek getiri oranları nedeniyle özellikle dijital teknolojiye aşina olan genç kuşaklarda kripto paralara olan talep artarken, bu bilinmeyen piyasaya dair risk ve fırsatların neler olduğu merak ediliyor. Öncelikle, dijital paraların bir yazılım olduğunu ve bu hususta yapılabilecek herhangi bir yazılım değilikliğinin en az anayasadakiler kadar mühim olduğunu söyleyebiliriz. Eğer kripto para piyasasına girmeyi düşünüyorsanız, muhakkak bunun internet üzerinde çalışan bir dijital para yazılımı olduğunu bilmelisiniz. Bu bir dezavantaj olarak görülse de uzmanlar, ‘gelinen noktada kripto paraların yok olması için tüm sunucuların hatta internetin kapanması gerekeceğini ve bunun da pek mümkün olmadığını’ söylüyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun en büyük ekonomiye sahip 74 ülke arasında yaptığı araştırmaya göre, Türkiye, nüfusa oranla en fazla kripto para kullanan ülkeler arasında yüzde 16 ile dünyada dördüncü, Avrupa’da ise birinci sırada yer alıyor.

İlk sırada yüzde Nijerya yer alırken onu Vietnam ve Filipinler izliyor. En az kripto para kullanan ülkeler ise yüzde 4 ile Japonya ve Danimarka.

YATIRIMCILARA UYARI

Bitcoin’in inişli çıkışlı grafiğine ve değişken performansına rağmen var olduğunu ve 12 yıllık zaman diliminde hep yukarı yönlü bir grafik çizdiğini görüyoruz. Ancak risk her zaman var.  Kripto para uzmanlarına göre, dijital para yatırımcısı olabilmek için en başta dijital okur-yazarlığı bilmeli ve kripto para piyasalarını iyi okuyabilmelisiniz. 

VOA Türkçe’ye konuşan Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat’a göre, bu okur yazarlığa sahip olmayanlar kripto para piyasasından mümkün olduğunca uzak durmalı. ‘’Bu deneyimden uzak olanları, yüzme bilmedikleri halde derin suya atlayan insanlara benzetiyorum’’ diyen Polat, ‘’Evi, arabayı satıp bu piyasaya girmek şu anda en riskli şeylerden biri. Çünkü bu piyasada sermaye sahibi olanların, bu piyasayı manipüle edenlerin aslında bu piyasaları sizlerden iyi okuduğunu düşünerek, sizin oradaki yatırımlarınızı bir anda sıfırlayabilecek parasal ve donanımsal güce sahip olduklarını da unutmamak gerekiyor” ifadelerini kullanarak yatırımcılar uyardı. 

RİSKLER HİÇBİR ZAMAN UNUTULMAMALI 

Kripto paraların klasik yatırım araçlarının mantığıyla işlemediğini artık hepimiz biliyoruz. Öyle ki, saniyeler içinde yüksek getir elde edilebilir ve saniyeler içinde elde ettiğiniz bu geliri sıfırlayabilirsiniz. Örneğin, bir hisse senedi yatırımında bir şirketin finansal tablosuna, yatırım planlarına ve yapısına bakarak hareket edebilirsiniz ancak bu varlıkta böyle bir durum söz konusu değil. Aynı şekilde borsada da hisse senedi işlemi yapabilmek için bir hesap açmak gerekiyor. Alım satım işlemlerinde iki günlük bir valör var. Kripto paralarda bu da söz konusu değil. 

Cep telefonunuza bir uygulama indirerek kolayca yeni fırsatlar yakalayabilir ve anında alım-satım yapabilirsiniz. Ancak uzmanlarında söylediği gibi, bu piyasaya girecekler önce bir süre izleme yapmalı ve yüksek getiri iştahına kapılmamalı. Yüksek risk olduğu hiçbir zaman unutulmamalı.