Kripto paralarda inanılmaz artış: Bitcoin dijital altın mı?

Bitcoin Pazartesi günü, hisse senedi piyasalarında risk iştahına bağlı alımların geldiği bir ortamda, bir yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine tırmandı ve Mart ayından bu yana değerini yaklaşık üçe katladı. Bu bağlamda sayıları giderek artan profesyonel yatırımcıların değerlendirmelerine göre, Bitcoin bir “digital altın” ve çeşitlendirilmiş bir portföyde değerlendirilmeyi hak ediyor.

Bitcoin Pazartesi günü, hisse senedi piyasalarında risk iştahına bağlı alımların geldiği bir ortamda, bir yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine tırmandı ve Mart ayından bu yana değerini yaklaşık üçe katlamasına yol açan rallisini sürdürdü. En büyük kripto para birimi Bitcoin, yüzde 5.3 yükseliş göstererek 12.473 dolara tırmandı ve Temmuz 2019’dan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Düşen faiz oranları ve tüm dünyada merkez bankaları tarafından uygulamaya koyulan devasa tahvil alım programları, bazı yatırımcılar tarafından sınırlı arz nedeniyle enflasyona karşı bir koruma olarak görülen kripto para birimine olan talebi artırdı. METACO satışlar ve iş geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı Seamus Donoghue, "Sınırlı arz ve artan kurumsal kabul dikkate alındığında, Bitcoin de muhtemelen enflasyonu hedge etmek isteyenlerden gelecek talepten faydalanacak" değerlendirmesinde bulundu.

DİJİTAL ALTIN: BİTCOİN

Bununla birlikte Bitcoin'in arzı da altın gibi sınırlı. Madencilikle çıkartılabilecek sadece 21 milyon adet Bitcoin mevcut ve sonuncuların 2150 yılında elde edilebileceği belirtiliyor. Şu anda piyasada 18.4 milyon adet Bitcoin var ve kripto paranın sınırlı arzı fiyat yükselişini destekleyebilir. Sayıları giderek artan profesyonel yatırımcılara göre Bitcoin bir “digital altın” ve çeşitlendirilmiş bir portföyde değerlendirilmeyi hakediyor.

Şüpheciler, altının tasarruf aracı olarak bin yıllardır kullanılmasına karşın, Bitcon'in çok az kişi tarafından alışverişte kullanılması ve “güvenli varlık” olduğu kanıtlanmamış olmasından dolayı içsel değerinin olmadığını öne sürüyor. Altın bu sene kayda değer bir yükseliş gösterdi ve değeri yüzde 30 arttı. Ancak, Bitcoin daha da iyisini yaptı ve yüzde 65 değer kazanarak neredeyse 9.000 sterline yükseldi.

Altın şu anda moda yatırım aracı. Tüm dünyada hükümetler para basıp harcamalarını artırırken, altın, sınırlı miktarda olmasından dolayı enflasyona karşı koruma sağlıyor. Aynı zamanda yatırımcıların ekonomiye ilişkin endişe duydukları zamanlarda “güvenli liman” olarak işlev görüyor. Telegraph Money'e konuşan bir İngiliz fon yönetim şirketi, tanınmış bir fona altın yatırımının bir parçası olarak Bitcoin eklemeyi düşündüklerini belirtti.

Fonun araştırmasına göre Bitcoin, en iyi senaryoda, iki yıl içinde 40.000 - 50.000 dolar arasında işlem görebilir. Bir Bitcoin şu anda yaklaşık 11.700 dolardan alıcı buluyor. Bazı yatırımcılar, Bitcoin'in altına benzer özelliklere sahip olduğunu ve bu nedenle, koronavirüsün sebep olduğu ekonomik belirsizlik içinde düşük faiz ortamına bağlı olarak güçlenebileceği öngörüyor.

En yüksek hacimli 10 kripto para birimindeki değişiklikler:

1.Bitcoin yüzde 3.72 artışla 12,271.66 dolar,

2.Ethereum yüzde 0.78 artışla 428.53 dolar,

3.XRP yüzde 4.84 artışla 0.31 dolar,

4.Tether yüzde 0.05 artışla 1.00 dolar,

5.Chainlink yüzde 12.12 düşüşle 16.86 dolar,

6.Bitcoin Cash yüzde 4.08 artışla 317.97 dolar,

7.Litecoin yüzde 4.77 artışla 66.23 dolar

8.Bitcoin SV yüzde 4.30 artışla 229.02 dolar,

9.Cardano yüzde 2.16 artışla 0.14 dolar,

10.EOS yüzde 2.77 düşüşle 3.72 dolardan işlem görüyordu.