TCMB'nin kripto kararı ne anlama geliyor?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın kripto varlıklara yönelik düzenlemesinin ardından kripto para piyasası yeni bir döneme giriyor. Peki, yapılacak düzenlemeler ne anlama geliyor? 30 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek uygulamalar, kripto para piyasasında nasıl bir etki yaratacak? Hangi kuruluşlar bu düzenlemeden etkilenecek? İşte merak edilen tüm detaylar…

Türkiye’de bir süredir kripto para sektörüne yönelik düzenlemelerin yapılacağının sinyalleri veriliyordu. Ekonomik Reform takviminde dijital paraların yer alması ve Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından yapılan açıklamalar sonucunda ilk adım atıldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından yürürlüğe girecek olan düzenlemenin haberi, MASAK’ın kripto para alım-satımı yapan platformlardan bilgi istemesinden birkaç gün sonra geldi. 16 Nisan’da Resmi Gazete’de açıklanan kararlara göre, kripto paralarla alışveriş yapılması ve ödeme kuruluşlarının kripto para transferinde aracı olarak kullanılması yasaklandı. 

111

TELAFİSİ OLMAYAN MAĞDURİYETLER GEREKÇE GÖSTERİLDİ

TCMB, düzenlemenin gerekçesi olarak gelecekte oluşabilecek telafisi olmayan mağduriyetleri gösterdi. Kripto varlıkların ödemelerde kullanılmaya başladığına dikkat çeken yetkililer, bu alanda oluşabilecek güven zaafiyetinin önüne geçilmesinin altını çizdi. Öte yandan, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerinin aşırı oynaklık göstermesi, yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi ve işlemlerin geri döndürülemez olması gibi sebepler de TCMB’nin düzenlemeye dair açıklamasında yer aldı.

211

“Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” kapsamında, kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılması yasaklandı. Bunun yanı sıra, kripto para kullanılan ödeme kuruluşları ve elektronik para ihracında kripto varlıkların kullanıldığı iş modelleri de engellendi. Dolayısıyla, ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıkların alım-satım, saklama veya transfer gibi işlemlerin gerçekleştiği platformlara aracılık edemeyecek.

30 Nisan’da yürürlüğe girecek olan yönetmelikten en çok etkilenecek olan kuruluşlardan bir tanesi de Papara. Özellikle kripto para borsalarında elektronik ödeme sistemi sunan Papara aracılığıyla kripto para transferi gerçekleştirilebiliyordu. Şirketin kurucusu Ahmet Karslı, yönetmeliğin ekonomik reform paketi ile çeliştiğini söyledi. Reform paketinde finteklere (finans teknolojileri) destek verileceğini belirten Karslı, bu düzenlemeyle birlikte planlanan politikanın tersi bir adım atıldığını ifade etti.

411