Merkez Bankası düzenlemesi sonrası Bitcoin’de sert düşüş

Merkez Bankası’nın dijital paralar ile ilgili aldığı son kararın ardından, kripto paralarda sert düşüş yaşandı. Sanal para sektöründe en çok kullanılan Bitcoin, Ethereum ve Binance Coin değer kaybetmeye başladı. Peki, Bitcoin, Ethereum ve Binance Coin ne kadar oldu? Kripto paralarda düşüş devam edecek mi?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB), dijital paralar ile ilgili aldığı yeni kararın ardından, kripto paralarda sert düşüş yaşandı. 16 Nisan gecesi Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, 30 Nisan’dan itibaren sanal paralar ödemelerde doğrudan ve dolaylı yoldan kullanılamayacak.

Peki geçtiğimiz günlerde Coinbase’in listelenmesinin ardından zirveyi gören Bitcoin (BTC) fiyatlarında son durum ne? Ethereum (ETC) ne kadar?

Merkez Bankası'nın sanal paralara yönelik yeni düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlanmadan önce Bitcoin, 63.678 dolar seviyesinde seyrediyordu. Ancak lider para birimi bu sabah itibariyle 61.400 dolara geriledi. Son 24 saatte Bitcoin'de yaşanan düşüş yüzde 2.5'i buldu.

Kripto para piyasalarının ikinci büyük birimi Ethereum ise son 24 saatte yüzde 0.47 düşüşle 2,462.34 dolar seviyelerine düştü. İkinci büyük para biriminin haftalık kazancı yüzde 19.45 düzeyindeydi. Böylece birimin piyasa hacmi de 286.98 milyar dolara gerilemiş oldu. 

Kripto para piyasalarının üçüncü büyük birimi olan Binance Coin'de isim durum çok farklı değil. Binance Coin, son 24 saatte yüzde 4.45 düşüşle 522.77 dolar seviyelerine geriledi. Haftalık kazancı yüzde 29.75 düzeyinde olan birimin piyasa hacmi de 81.55 milyar dolara geriledi.