Kripto varlık düzenlemesi neleri kapsayacak?

Coinkolik, BTCHaber ve CoinBilgi gibi haber sitelerini bünyesinde bulunduran Kriptomeda’nın kurucusu Eray Dengiz, Türkiye ve dünyadaki kripto paralara dair son gelişmeleri Intell4’a değerlendirdi.

Kripto paralara artan ilgi dünyanın yanı sıra Türkiye’de de kendisini gösteriyor. Türkiye’deki kripto yatırımcılarının 2020 yılında Bitcoin'den 300 milyon dolar kar ettiği açıklandı. İlk sıralarda ise ABD, Japonya ve Çin yer alıyor.

115

“TÜRKİYE’DE KRİPTO VARLIK YASA ÇALIŞMALARI HIZ KAZANDI”

Kriptomeda Kurucusu Eray Dengiz, Türkiye’deki kripto para kullanımına dikkat çekerek, “Kripto paralar genel olarak bütün dünya ülkelerinin gündeminde. Ülkelerin kripto paralara karşı bakış açıları coğrafi konumlarına göre farklılıklar gösterebiliyor. Türkiye, kripto para sahipliği açısından dünyada 4. sırada, Avrupa’da ise ilk sırada yer alıyor. Bununla birlikte kendi kripto para birimini oluşturma yolunda çalışmalar yürüten Türkiye’nin kripto varlıklar konusunda yapılan yasa çalışmaları da son zamanlarda hız kazandı” dedi.

215

Pandeminin kripto para yatırımları üzerindeki etkisini vurgulayan Dengiz, "Türkiye’de kripto paralar, pandemi ve dijitalleşmenin artması ile yatırımcıların ilgisini çekmiş durumda. Özellikle pandemi ile başlayan süreçte, ekonomik olarak yaşanan dalgalanmaların etkisi ile ülkemizdeki çoğu insan kripto paralar ile tanıştı” ifadelerini kullandı.

“DİKKATLERİ ÜZERİMİZE ÇEKEN BİR ÜLKE KONUMUNDAYIZ”

Dengiz, Aralık 2020'den itibaren, başta Bitcoin’in hızla yükselmesiyle birlikte kripto paraların dikkatleri üzerine çektiğini belirtti. Türkiye’de de kripto para kullanıcı sayısı ve işlem hacmi olarak en yüksek seviyeye ulaştığını ifade eden Dengiz, “Son zamanlarda Mayıs ayındaki düşüşler ile birlikte bir miktar azalma yaşansa da şu an ülkemizde 5 milyon kullanıcı var ve dünya sıralamasında da ilk 5'te yer alarak kripto paralar konusunda dikkatleri üzerimize çeken bir ülke konumundayız” dedi.

415