Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Kripto para açıklaması

Son dönemde yaygın birer yatırım aracı haline gelen kripto paraların piyasa değerleri ve sayıları her geçen gün artıyor. Ancak bu dijital para birimlerinin devlet tarafından kontrolünün sağlanamaması, yapılabilecek usülsüzlüklerin önünü açıyor. Bu kapsamda kripto paralar ile ilgili dünya genelinde oluşan kaygıların farkında olan Hazine ve Maliye Bakanlığı, sanal paralar ile ilgili bazı çalışmaların yürütüldüğüne dair açıklamada bulundu.

Gelişen teknoloji insanların yatırım anlayışı değiştirdi. Güvenli liman olarak görülen altın ile gümüşün yerini sanal paralar aldı. Bu bağlamda kripto paralar ile ilgili dünya genelinde oluşan kaygılar da bir hayli arttı.

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı da konuyla ilgili son yaptığı basın açıklamasında, kripto paralarla ilgili dünya genelinde oluşan kaygıları paylaştıklarını ve konunun bakanlık tarafından yakından takip edildiğini belirtti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Merkez Bankası, BDDK, SPK ve ilgili diğer kurumlarla işbirliği halinde olunduğu dile getirildi.

KRİPTO PARALARA İLGİ ZİRVE YAPTI

Kripto para uzmanlarına göre, küresel piyasası 2 trilyon dolara yaklaşan sanal paralarla ilgili dünya genelinde büyük denetimsizlik mevcut.  Kara para aklama, yurt dışına para kaçırma, vergi kaçakçılığı ile yer altı dünyasının her türlü işlerini perdeleyen piyasa ile ilgili Türkiye’de şu ana kadar herhangi bir düzenleme yapılmadı. Ancak ülkemizde kripto para alım satımı ile ilgilenen kişi sayısı 2 milyon 400 bin kişiyi aştı. Bu rakamla Türkiye, Bitcoin ve benzeri paralara piyasalarının büyüklüğü sıralamasında dünyada altıncı Avrupa’da ise birinci sırada yer aldı.

Finansal otoriteler, her geçen gün ilginin artmasıyla kripto paralara ilişkin çalışmalarına hız verirken, regülasyon çağrıları da yoğunlaşmaya başladı. ABD Merkez Bankası (FED) ile Avrupa Merkez Bankası (ECB)nin de aralarında bulunduğu birçok merkez bankası dijital para birimlerini gündemine aldı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile ECB Başkanı Christine Lagarde Bitcoin’i “spekülatif bir yatırım aracı” olarak nitelendirirken, Lagarde kripto varlıklara düzenleme getirmeyi planladıklarını belirtmişti. İrlanda Merkez Bankası Başkanı Gabriel Makhlouf ise “Bitcoin yatırımcıları her şeyini kaybedebilir” uyarısında bulundu.

Piyasa uzmanları da sıklıkla, “kripto paralara karşı temkinli ve mesafeli olun” tavsiyesinde bulunuyor. Bitcoin ve benzer kripto para birimlerine yönelik düzenlemelerin olmamasının kullanıcılar açısından büyük risk taşıdığını belirtiliyor.

KRİPTO PARA ŞİKAYETLERİ ARTTI

Özellikle bir gün önce zirve yapıp ardından yüzde ciddi düşüşler görülen bu yeni yatırım aracıyla ilgili şikayetlerde de adeta patlama yaşanıyor. 2021 yılında kripto parayla ilgili tüketicilerin en çok sorun yaşadığı konuları derleyen Şikayetvar’ın verilerine göre, bu konudaki şikayetler 2021’de yüzde 8 bin 616’ya ulaştı.

Verilere göre kripto paralar en çok, ‘Kripto para yükselince satım yapmaya, düşünce alım yapmaya firmaların engel olması, transfer işlemlerinin yavaş olması, paranın hesaba geçmemesi, üye temsilcilerinin yatırım yapana kadar fazla ilgili davranıp zarara uğrayınca cevap vermemesi, hesap kapatma işleminin yapılamaması, sisteme giriş yapılamaması, ve hesabın firma tarafından sıfırlanması’ gibi konulardan şikayetler yazıldı.