Kripto para ödemelerine yasak

16 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete’ye göre, kripto varlıkların ödemelerde kullanılması yasaklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından 30 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe konulacak “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” kapsamında kripto paralar, doğrudan veya dolaylı ödeme aracı olarak kullanılamayacak.

Son dönemde giderek artan kripto para kullanımlarıyla birlikte devlet tarafından konuyla ilgili düzenlemelerin yapılması bekleniyordu. 16 Nisan 2021 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete kararına göre, kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı olarak kullanılması yasaklandı.

UYGULAMA KİMLERİ ETKİLEYECEK?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik”i kapsamında uygulanacak olan yasak, 30 Nisan 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Yönetmelikle birlikte, kripto paraların borsalar haricinde "harcanması" mümkün olmayacak. Öte yandan, özellikle kripto para borsaları gibi aracı platformlara para transferi yapmak için kullanılan kredi kartları da bu şekilde kullanılamayacak. Uygulama ile kripto para borsalarına para transferleri yalnızca bankalar aracılığı ile yapılabilecek. Finans teknolojileri alanında faaliyet gösteren kripto para şirketleri veya kripto para ödemelerinin yapıldığı platformlar da uygulamadan olumsuz etkilenecek.