Myanmar'da kripto resmi para birimi olarak onaylandı

Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) tarafından yayınlanan son analizde, dünyada en çok Afrika ve Asya ülkelerinde kripto banka kullanıldığı açıklanmıştı. Bir ülke daha kriptoyu resmi para birimi olarak onayladı.

Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) tarafından dünyanın en büyük 74 ekonomisi incelendi. Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika ülkeleri üzerinde yapılan incelemelerde en çok kripto para kullanan ülke yüzde 33 ile Nijerya olmuştu. 

Filipinler, Peru, Meksika, Brezilya, Orta Avrupa, Britanya ve Şili gibi ülkelerde de kripto paralara yoğun rağbet olduğu belirlenmişti. 

El Salvador kripto paraları resmi para birimi olarak kabul edilmiş ve dünyada bir ilk olmuştu. Hemen sonrasında ise Hindistan'ın Bitcoin'i resmi olarak kabul edeceği basında yer almıştı. 

Son hamle ise Myanmar'ın gölge hükümetinden geldi. Yapılan açıklamada, dünyanın en büyük stablecoin'i Tether'in resmi para birimi olarak kullanılmasına izin vereceğini ve potansiyel olarak fon toplamasını ve ödeme yapmasını kolaylaştıracağı belirtildi. 

Bu yılın başlarında askeri darbeyle devrilen Myanmar sivil yönetiminin ardından kurulan Ulusal Birlik Hükümeti'nin (NUG) planlama, finans ve yatırımdan sorumlu bakanı Tin Tun Naing, sosyal medya ağı Facebook'ta paylaştığı bir gönderide "daha iyi ve daha hızlı işlemlere olanak sağlayacağını söylediği USD Tether'i resmen tanıyacağını" belirtmişti. 

Askeri hükümet, NUG'yi yasadışı ilan etti ve onu “terörist” bir hareket olarak nitelendirdi.