Endonezya Ulema Konseyi kripto paraları 'haram' ilan etti

Dünya genelinde milyonlarca yatırımcının ilk tercihlerinden olmaya devam eden kripto paralara ilişkin Endonezya'dan kritik bir adım geldi.

Dünyanın en büyük İslam ülkelerinden Endonezya'da, Ulema Konseyi kripto paraların şeriata aykırı olduğu fetvası verdi. 

Üst düzey dini otoriteler tarafından yapılan duyuruda, kripto para ticaretinin 'haram' olduğu ve yasaklandığı belirtildi. 

Ulema Konseyi dini kararnameler başkanı Asrorun Niam Sholeh tarafından yayınlanan fetvada, "belirsizlik, bahis ve zarar unsurları" sergilemesi nedeniyle kripto para ticareti kumar ile eşdeğer tutuldu.

Yasal olarak balayıcı olmamasına rağmen pandemi döneminde kripto para ticareti Endonezya'da tavan yapmıştı. Endonezya'da 2020 ve 2021 yılları arasında kripto para piyasasına giriş yapan kullanıcı sayısının dört milyondan altı buçuk milyona yükseldiği tespit edilmişti. 

Endonezya Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, kripto para borsasının değerinin mayıs ayı itibariyle toplam 370 trilyon rupiye (275,5 milyar lira) ulaştığını vurgularken, Endonezya Ulema Konseyi'nin fetvasına piyasaların nasıl tepki verdiği henüz açıklamadı. 

Endonezya Ulema Konseyi Başkanı “İslami kuralları karşılayabilir, temel bir varlığa sahip olabilir ve net faydalar sağlayabilirse” kripto paralara izin verebileceklerini ifade etti.