Bitcoin hangi emtianın alternatifi olabilir?

Dijital paraların yatırım aracı olarak anılmaya başlanmasıyla birlikte kripto varlıkların nasıl sınıflandırılacağı tartışma konusu oldu. Kimi analistler lider para birimi Bitcoin’i altına eş değer görürken, kimi ise coinlerin yalnızca bakıra alternatif olabileceğini belirtiyor. Peki, Bitcoin dijital altın mı yoksa bakır mı?

Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin kısa süre içinde küresel bir salgına dönüşmesiyle, dijitalleşme çağına geçiş hız kazandı ve sanal paralara rağbet arttı. Ülkelerin varlığını sürdürmek ve ekonomilerini ayakta tutabilmek adına her yolu denediği bu kritik dönemde, güvenli liman olarak görülen altınla gümüşün yerini artık dijital paralar aldı. 

Kripto paralar, kısa süre içinde başta genç yatırımcılar olmak üzere tüm dünyada on milyonlarca kişi tarafından kullanılır hale geldi. Özellikle sert yükseliş ve düşüşlerin yaşandığı kripto para piyasası, kısa sürede büyük kârlar elde etmek isteyen yatırımcıları kendisine çekiyor. 

Sanal para varlıklarını değerlendiren analistler, Bitcoin (BTC) gibi işlem hacmi yüksek olan kripto paraları altına eş değer görüyor. Peki, Bitcoin ve diğer kripto paralar aslında ne kadar değerli?

BİTCOİN DİJİTAL ALTIN OLABİLİR Mİ?

Sanal para varlıklarını değerlendiren analistler, Bitcoin (BTC) gibi işlem hacmi yüksek olan kripto paraları altına eş değer görüyor. Hatta bir süredir ‘’dijital altın’’ şeklinde anılan lider kripto para birimi, enflasyona karşı sigorta sunması ve yatırımcılara açık kapı bırakması ile ciddi bir yükseliş elde etti. Bu yükselişle birlikte çok sayıda kurum, enflasyona karşı korunmak için Bitcoin’e yatırım yapmaya başladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) New York merkezli uluslarası yatırım bankası The Goldman Sachs Group’un emtia araştırmaları birimi başkanı Jeff Currie, altının genellikle yatırımcılar tarafından güvenli liman olarak görüldüğünü söylerken, ‘’Bitcoin’i riskli varlıklar’’ olarak nitelendirdi.

BITCOIN İLE BAKIR İLİŞKİSİ

Bitcoin’in aslında altına eşdeğer olmadığını ve altın ile kıyaslanmaması gerektiğini belirten Currie, Bitcoin’i bakıra benzetti. Bakırında kripto paralar gibi risk iştahının arttığı dönemlerde hareketlendiğini kaydeden uzman isim, bu gibi riskli varlıkların volatiliteye karşı dayanıksız olduğunu vurguladı.

Volatilite, finansal piyasalarda belirli bir ürünün belirli bir zaman içinde, fiyatında yaşanan hareketliliktir.

Ayrıca Bitcoin ile  bakır arasındaki korelasyona dikkat çeken Currie, son 10 yıllık grafikte bunun kesinlikle bakırla özdeşleştiğini ifade etti ve ‘’Dijital paralar altına bir ikame olamaz. Eğer bir ikame olacaklarsa bakıra olabilirler’’ dedi.

Lider kripto para birimi Bitcoin’in 1 ayda yüzde 50 ve üzerinde düşüş yaşamasından sonra gelen bu volatilite iddiaları, oldukça makul gözüküyor. Bu bakımdan Bitcoin, sahip olduğu 21 milyon arz sınırı ve blok ödülü yarılanması ile enflasyona karşı koruma sağlasa da gerçekten de henüz altın kadar risksiz ve daha az volatil bir hale gelemedi.

BITCOIN - BAKIR GRAFİĞİ

Bakır grafiğine baktığımızda, 2021 yılı içinde oldukça iniş çıkışlı olduğunu görüyoruz. 3 Ocak’ta 3,56 dolar seviyelerinde olan fiyat, Şubat aynın son haftası 4,30 dolara kadar çıktı. Mayıs’ın ikinci haftası itibariyle ise 4,80 dolar seviyesini aştı.

Yani her ne kadar Bitcoin kadar olmasa da, altın ve gümüş gibi emtiyalarla karşılaştırdığımızda bakırında oldukça hareketli olduğunu görüyoruz. Currie, Bitcoin, bakır ve petrol gibi varlıkların “iyi enflasyon” olarak bilinen duruma karşı kullanışlı olduğunu not düştü. Altın ise korku ile beslenen “kötü enflasyon” karşısında başarılı.