Elon Musk adıyla kripto para dolandırıcılığı

ABD’deki kripto para yatırımcılarının yaklaşık bir senede 80 milyon dolar dolandırıldığı açıklandı. Bu miktarın içindeki 2 milyon dolarlık dolandırıcılığın ise Elon Musk adının kullanılarak yapıldığı belirtildi.

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), ABD’deki kripto para yatırımcılarıyla ilgili dikkat çeken bir araştırma yayınladı. Tüketicinin korunması kapsamında yapılan araştırma sonucuna göre, Ekim 2020’den bu yılın ilk çeyreğine kadar olan sürede ABD’deki kripto para dolandırıcılıklarıyla ilgili 7 bine yakın şikayetin bulunduğu ortaya konuldu. Şikayetlerin bir önceki yıla göre on kat artış gösterdiği kaydedildi.

GENÇLER DAHA ÇOK DOLANDIRILIYOR

Şikayette bulunanların zararı ortalama bin 900 doları bulurken, toplamda 80 milyon dolarlık bir zararın olduğu belirtildi.

Diğer yaş gruplarıyla kıyaslandığında, genç kripto yatırımcılarının dolandırıcılığa maruz kalma oranının daha yüksel olduğu görüldü. 20 ile 49 yaş arasındaki kripto para yatırımcılarının diğer yaşlara oranla dolandırılma ihtimali yaklaşık 5 kat daha fazla.

Öte yandan, kripto para dışındaki dolandırma yöntemlerine bakıldığında da 20 ile 30 yaş arasındaki kişilerin en fazla mağduriyeti kripto para alanında yaşadığı ortaya koyuldu.

ELON MUSK ADIYLA DOLANDIRICILIK

Kripto para dolandırıcılarının en fazla kullandığı yöntemlerden biri ünlü isimlerin adını kullanmak. Yatırımcıları sahte yatırım sitelerine yönlendiren dolandırıcılar, yatırım tavsiyesi gibi bahanelerle insanları dolandırıyorlar.

Özellikle bedava kripto para dağıtımı algısı yaratan dolandırıcıların teknoloji ve kripto para dünyasından ünlü isimleri kullandığı ortaya çıktı. Yalnızca Elon Musk’ın adını kullanan dolandırıcıların Ekim 2020’den bu yana yatırımcıları 2 milyon dolar zarara uğrattığı belirtildi.