Kripto para çağında ödeme sistemleri nasıl olacak?

Covid-19 pandemisinin kısa süre içinde küresel bir salgına dönüşmesiyle, dijitalleşme çağına geçiş hız kazandı ve sanal paralara ilgi bir hayli arttı. Kripto para kullanımının küresel bir fenomen haline geldiği bu çağda ödeme sistemleri nasıl olacak?

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen Covid-19 pandemisinin kısa süre içinde küresel bir salgına dönüşmesiyle, dijitalleşme çağına geçiş hız kazandı. Ülkelerin varlığını sürdürmek ve ekonomilerini ayakta tutabilmek adına her yolu denediği bu dönemde, güvenli liman olarak görülen altın ve gümüşün yanı sıra kripto paralara ilgi bir hayli arttı.

Uzmanlar yaşam tarzımızı tamamen değiştirecek olan finansal bir devrimin eşiğinde olduğumuzu ve dijital bir çağa geçişimiz hız kazanacağını her fırsatta ifade ediyordu ancak böylesine hızlı bir dönüşümü kimsenin beklemediği aşikar. Statista‘ya göre, 2019 Haziran’ın sonu itibari ile dünyada yaklaşık 40 milyon kayıtlı Bitcoin cüzdanı var ve bu oran son bir yıl içinde ciddi şekilde yükselişe geçti.

Günümüz dünyasında devletleri ve bireyleri güçlü kılan para, dijitalleşme ile birlikte yepyeni bir boyut kazanmaya başladı.

Cambridge Business School’dan uzmanlar, kripto para kullanımını “küresel bir fenomen” olarak nitelendirdi. Peki kripto para kullanımının küresel bir fenomen haline geldiği bu çağda ödeme sistemleri nasıl olacak?

KRİPTO PARAYLA ÖDEME YAPMAK

Kripto paralarda ödeme almak ve yapmak, itibari paralara göre daha hızlı ve ucuz şekilde işliyor. Kripto paralar, sadece birkaç saniye içinde dünyanın bir ucundan diğer ucuna para transferine olanak tanıyor. Uzmanlara göre, kripto para işlemlerinde gecikmeler yalnızca ağ tıkanıklığı veya dönüştürme sisteminin yavaş çalışmasından kaynaklanıyor. İlk sorunu, geliştiriciler çözüyor. İkincisi ise doğrudan ödeme operatörünün becerilerine bağlı.

Bununla birlikte yeni çağda dijital paralarla ödeme alma olanağının hükümetler ve işletmeler için önemli bir avantaj sağlayacağı öngörülüyor. Çünkü kripto parayla ürün veya hizmet almak daha kolay hale geliyor. Kullanıcılar; basitliği, düşük ücretleri, yüksek hızı, şeffaflığı ve ödeme güvenliğini seviyor.

Satıcılarda açısından ise kripto para ödeme ile ödeme süreci şöyle işliyor; ödeme sistemi, itibari parayı otomatik olarak dijitale dönüştürüyor, bu daha sonra bir ürün veya hizmetle değiştiriliyor ve en sonunda kripto varlık tekrar itibari paraya dönüştürülüyor.

ÇOKLU PARA SEÇENEKLERİ AVANTAJ SAĞLIYOR

Dijital para uzmanlarına göre, çoklu ödeme seçenekleri de girişimcilere ve tüketicilere finansal iş birliği için bol fırsatlar sunarak tam anlamıyla dijital ve itibari para arasındaki sınırları kaldırıyor.

Kullanıcılar tek bir çoklu para birimi seçeneğini destekleyen para birimleriyle ödeme yapabilirken, satıcılar da aldıkları parayı uygun herhangi bir kripto para veya itibari paraya dönüştürebiliyor. Daha sonra da bu parayı istediği şekilde çekebiliyor. Bir kripto para cüzdanına, banka hesabına veya karta. Örneğin, CoinsPaid Bitcoin’in yanı sıra 50’den fazla alternatif kripto parayı destekliyor ve satıcılar bu platformda kripto para ya da avro cinsinden çekme işlemi gerçekleştirebiliyor.

KRİPTO PARA ATM’LERİ ARTACAK

Ülkelerin dijital paraya geçmesinin ve hayatın içinde kullanılmaya başlamasının ardından kripto para bankamatik kartları ve ATM’lerine ilgi artacak. Hatta şimdiden dünya genelinde kripto para ATM’lerinin sayısı 7 bini geçmiş durumda. Bu ATM’lerin daha da yaygınlaşmasıyla kripto para bankamatik kartları, kripto para kullanımını büyük ölçüde kolaylaştıracak.

Bu kullanışlı finansal araç, çevrim dışı mağazalarda ödeme yapmaya ve ATM’lerden nakit para çekmeye imkan sağlayacak. Günümüzde en popüler kripto para kartları Cryptopay, Wirex ve BitPay gibi ödeme şirketlerinin ürünleridir.

Uzmanlar, kripto para birimlerinin dünya çapında böyle hızlı yayılmaya devam etmesi durumunda, nakit paralara ilginin azalacağını söylüyor. Ayrıca sanal paraların kullanıcıların yapabileceklerini artırıyor ve ülkeler arasındaki sınırları kaldırıyor olması, ilgiyi üzerlerine çekiyor. Yeni neslin ödeme sistemleri, iki finansal sistem arasındaki bu etkileşim konseptini benimseyerek modern koşullarda verimliliğini gösteriyor.