Hazine ve Maliye Bakanlığı kripto para vergisi için hangi belgeleri istiyor?

Türkiye'de ve dünyada işlem hacmi her geçen gün artan dijital para sistemleri Hazine ve Maliye Bakanlığı'nı da harekete geçirdi. Bakanlık, borsalardan tüm kullanıcı verilerini talep etti. Kripto para borsalarından istenen belgeler neler? Maliye Bakanlığı kripto para vergisi için hangi belgeleri istiyor? Kripto para vergisi ne zaman gelecek?

Kripto para borsasının koronavirüs etkisiyle hareketlenmesi ve dünyada birçok ülkenin kripto borsalarına ilişkin düzenlemeler yapması, vergi yükümlülüklerine dair soru işaretlerini de beraberinde getirmişti. 

Dünya ekonomisinde önemli oranda pay sahibi olan dijital para sistemleri ve kripto para birimleri Hazine ve Maliye Bakanlığı'nı da harekete geçirdi. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye'de faaliyet gösteren kripto borsalarına gönderdiği tebligat ile işlem yapan tüm kullanıcıların bilgilerini talep etti. 

Bakanlık tarafından talep edilen kullanıcı bilgileri ise şöyle:

- Kullanıcı ID

- Kullanıcı Kimlik Türü

- Kullanıcı Türü

- Vergi Kimlik Numarası (VKN)

- Türkiye cumhuriyeti Kimlik Numarası (T.C)

- Pasaport No

- Kullanıcı Kayıt Zamanı

- Kullanıcı Unvanı

- Stok Kuru

- Stok Varlık Miktarı

- Stok Tarihi

Maliye Bakanlığı tarafından talep edilen veriler uzmanlar tarafından kripto borsalardan alınacak olan verginin hesaplanması amacıyla kullanılacak şeklinde yorumlandı. "Geriye dönük vergi uygulanabilir mi?" sorusuna ise henüz bir yanıt bulunamadı.