Kripto para balonu patlayacak mı?

Ocak 2021 itibarıyla dünya genelinde işlem gören kripto para sayısı 4 bin 89a ulaştı. Peki, kullanımı giderek yaygınlaşan kripto paralara her geçen gün yenilerinin eklenmesi, sanal para piyasalarının gidişatını nasıl etkileyecek?

Dijital paralar giderek daha yaygın birer yatırım aracı haline geliyor. Buna paralel olarak kripto para birimlerinin piyasa değerleri ve sayıları da her geçen gün artıyor. Statista tarafından yayınlanan verilere göre kripto para birimlerinin kümülatif piyasa değeri, geride bıraktığımız 2020 yılında yüzde 300 arttı.

ABD merkezli kripto para piyasa analizi ve takip platformu CoinMarketCapte listelenen kripto para birimi sayısı ise Ocak 2021 itibarıyla 4 bin 89'a ulaştı.

KRİPTO PARALAR DEĞER KAYBEDİYOR

Öte yandan pandemi sürecinde aşılama çalışmalarının başlamasıyla birlikte kripto paralar değer kaybetmeye başladı. Bu durum sosyal medyada kripto paraların bir balon olduğu ve zamanla tamamen sönerek sıfırlanacağı iddialarının da ortaya çıkmasına neden oldu.

Kimi analizcilere göre kripto paraların ortaya çıkmasının tek nedeni donanım sektöründeki dev isimler. Malum kripto paralarda mining yani maden çalışmaları çok güçlü ekran kartları ile yapılabiliyor. Bu güçlü ekran kartı stoğunun erimesi için böyle bir yola başvurulduğu da iddialar arasında.

Zira bir dönem piyasada ekran kartı bulmak bile imkansız hale gelmişti. Çünkü herkes kendi çapında mining çalışmaları yapmaya başlayınca piyasada doğru dürüst güçlü olarak nitelendirebileceğimiz ekran kartı da kalmamıştı.

Peki şimdi ne olacak? Kripto paralar gerçekten bir balon mu yoksa geleceğin para birimi mi? Açıkçası bu konudaki uzman görüşleri bir hayli farklılık gösteriyor. Dijital para birimlerinin yakın gelecekte etkisini kaybedeceğini öngörenlerin yanı sıra, Blockchain teknolojisi ile güçlendirilen sanal paraların eşi benzeri olmadığını savunanlarda var. Öte yandan mevcut istatistikler, analizler ve rakamlar bile Blockchain'in bu yüzyılın en büyük yeniliklerinden biri olacağını ortaya koyuyor.

Bu da demek oluyor ki, kripto ve Blokchain ekosisteminde devam eden mevcut gelişmeler ve projeler sayesinde birden çok sektörde gelecekte yeniliklere şahit olacağız.