Bitcoin ATM’leri ile yeni dönem başlıyor

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 sonrası fiziksel paraların nasıl hijyenik hale getirilebileceği tartışılırken buna gerek kalmadan dijital paralarla bu sorunun aşılabileceğini savunan uzmanlar, dünya genelinde kripto para ATM’lerin artış göstermesi fiziksel paraların hızla ortadan kalkabileceğini gösterdi. Kripto para ATM’lerin hayatımıza diğer ATM’lerden farklı neler sunabileceği konuşulmakta…

Hintli bir araştırmacı tarafından yapılan araştırmada 2020 yılında Bitcoin ATM’leri dünya genelinde yüzde 87 arttı. Görülen bu artış ise dijital paralara olan talebin artışını gösterdi. Toplam ATM sayısı şu anda dünya çapında 10.000’i geçti. Norveçli finansal hizmetler şirketi AksjeBloggen’e göre, Bitcoin ATM sayısı, Eylül 2019’da kaydedilen beş bin 336 rakamına kıyasla 2020’de %87 arttı. Yalnızca 2020’de, yaklaşık üç bin 900 yeni Bitcoin ATM kurulduğu bilinmekte. 

19

ABD EN ÇOK KRİPTO PARA ATM’YE SAHİP ÜLKE

CoinATMRadar ise, şu anda 71 ülkede kullanıcıların önde gelen kripto para birimi Bitcoin ve altcoin’leri nakit karşılığında alıp satmasına izin veren 10.014 ATM olduğunu gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri, yedi bin 800’den fazla Bitcoin ATM’si ile pazara liderlik ediyor. Ocak ve Eylül ayları arasında dünya çapında üç bin 885 yeni Bitcoin ATM’si kuruldu ve bu dokuz ayda %67 artış oldu. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri, yedi bin 800’den fazla Bitcoin ATM’si ile dünya çapında önemli bir marjla pazar lideri konumunda.

29

SALGIN DİJİTAL PARALARA ÖNEMİ ARTTIRDI!

CoinATMRadar’ın verileri, Avusturya’nın geçen yıldan bu yana negatif kurulum büyümesi yaşayan birkaç ülkeden biri olduğunu gösteriyor. Avrupa ülkesi şu anda 149 ATM’ye sahip. Devam eden salgının ortasında kripto kullanımı dünya çapında artıyor. Pandeminin ortasında kripto para biriminin benimsenmesi bu yıl önemli ölçüde arttı.

ATM’LERİN ARTIŞI ALIM-SATIM ORANLARINI DA YANSIYOR

Blockchain analitik şirketi Chainalysis’in yeni araştırmasına göre Ukrayna, benimseme ölçütlerinde Rusya, Çin ve daha fazla ülkeyi geride bırakıyor. Eşler arası kripto borsalarında yapılan alım satım hacmi de bu yıl önemli ölçüde arttı. Afrika ülkeleri, P2P kripto borsalarında yüksek işlem hacmi kaydettiği biliniyor.

49