Ucuz elektrik yeni kripto para merkezini doğurdu

Başta Çin olmak üzere, İzlanda, Gürcistan, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yürütülen kripto para madenciliğinde yeni rota Paraguay oldu.

Latin amerika ülkeleri ABD ambargolarını delmenin çeşitli yollarını ararken teknoloji ülkelerde farklı yöntemler ile ekonomilerini canlı tutmaya çalışıyor.

Piyasanın en ünlü kripto para birimi olan Bitcoin ve diğer kripto paraları madencilik yoluyla elde etmek güçlü bir elektrik sistemi gerektiriyor.

Latin Amerika’nın fakir ülkelerinden Paraguay, ucuz elektrik nedeniyle Bitcoin madencilerinin yeni gözdelerinden biri olmaya hazırlanıyor.

Petrol ya da doğalgaz gibi herhangi bir rezerv sahibi olmamasına karşın Kanada, Almanya ve Fransa’nın ardından dünyanın dördüncü en büyük net enerji ihracatçısı konumunda.

Independent Türkçe’nin aktardığı bilgiye göre, 2020'den bu yana endüstriyel alanlarda ve aynı zamanda Ciudad del Este, San Pedro ve Paraguarí gibi bir zamanlar orman olan kentlere giderek artan sayıda kripto para madencisi yerleşiyor.

Yerleştikleri bölgelerde beton ya da metal konteynerlerini kuran madenciler, tüm gerekli materyalleri Bitcoin çıkarmak için gerekli hesaplamaları yapıyor.

Bitcoin madencileri, yalnızca elektrik faturaları değil aynı zamanda ülkenin yasalarının da kriptocuların lehine olmasından da faydalanıyor.

Elektriği Paraná ve Paraguay adlı iki nehir üzerinde kurulu olan Itaipú ve Yacyretá barajlarından elde eden Paraguay’da Kongre, merkez bankası ve bütçe komisyonunun muhalefetine rağmen mayısta yeni kripto yasa tasarısını onaylamıştı. Yasa tasarısının 11. sayfasında şu cümleler yer almıştı: “Kripto madenciliği endüstriyel ve yenilikçi bir faaliyet olarak kabul ediliyor. Bu faaliyet, ulusal yasa tasarısında öngörülen bütün mekanizma ve teşviklerden yararlanacak.”