Kremlin Sözcüsü Peskov: “Ukrayna’nın planları barışçıl olamaz”

Kremlin, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin 10 maddelik barış planını “bugünün gerçeklerini” dikkate almadığı gerekçesiyle reddetti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’nın, Rusya topraklarına ilişkin “günümüz gerçeklerini” dikkate almadığını söyledi.

Peskov, “Ukrayna’nın, dört bölgenin Rusya’ya katılmasıyla ilgili gerçekleri dikkate almadığı planlar barışçıl olamaz” ifadelerini kullandı.

Rusya, eylül ayında Ukrayna ve Batı ülkelerinin kınadığı ve tanımadığı referandumla Luhansk, Donetsk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya’ya katıldığını duyurmuştu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, dün yaptığı açıklamada, Rusya-Ukrayna savaşının yıl dönümü olan 24 Şubat’ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in moderatörlüğünde “barış zirvesi” düzenlemeyi amaçladıklarını belirtmişti.

Ukrayna lideri Zelenski ise kasım ayında açıkladığı 10 maddelik barış planının görüşülmesi için dünya liderlerinin katılımıyla küresel bir zirve düzenlenmesini talep ediyor.

Söz konusu plan, Moskova’nın uluslararası toplumun Ukrayna toprağı olarak kabul ettiği tüm bölgelerden çekilmesini öngörüyor.

Kremlin tarafından daha önce yapılan açıklamalarda, Kiev ile barış görüşmelerine açık olunduğu ancak Kırım’dan çekilmenin söz konusu olmadığı dile getirilmişti.