Krediler kesildi konkordatolar arttı

23 Haziran’da yenilenen İstanbul seçimlerinin ardından kurumsal şirketlere verilen kredilerin kesilmesiyle birlikte konkordato açıklayan şirketlerin sayısında ciddi artışlar yaşanıyor.

Krediler kesildi konkordatolar arttı

Konkordato nedir?

Türkiye bir süredir ekonomik açıdan sıkıntılı günler geçiriyor. Bu sıkıntılı dönemi aşamayan çok fazla firma konkordato ilan etti. Gündemde sıklıkla yer bulan konkordato ilanları nedeniylede pek çok vatandaş konkordatonun ne anlama geldiğini araştırmaya başladı. Konkordato, borçların yeniden yapılandırılması suretiyle iflasa tabi borçluların mali durumunun düzeltilerek iflastan kurtulmasını, diğer borçluların ise mali durumunun düzeltilmesini amaçlayan, alacaklıların da belirli bir tenzilatla veya vadede alacağına kavuşmasını sağlayan bir anlaşma olarak tanımlanıyor. Basit tabirle iflastan kurtulmak için karşılıklı tavizlerin verilmesi suretiyle sonuçlanan bir anlaşma veya borç yapılandırması şeklinde adlandırılabilir.

Uzun süredir dündemde olan ve çok sayıda insan tarafından merak edilen konkordato da borçlu firma, alacaklı olan firmalara borcunun tamamını değil, belirli bir oranını ödeme teklifinde bulunuyor. Borçlu olan firmanın iflasında, alacaklılar genelde alacaklarının yarısından daha azını daha uzun vadede temin edebildikleri için konkordato, alacaklıların da işine gelebiliyor. Konkordato uygulamasında, alacaklı ve borçluların konkordato müessesesi kapsamında borç ve alacakları yeniden yapılandırma işlemine tabi tutuluyor. Konkordato sisteminin işlemeye başlaması için borçlunun talepte bulunması ve ayrıca iyi niyetli ve dürüst bir işletme olduğu kanısına varılması gerekiyor. 

Firmanın yapmış olduğu konkordato teklifi alacaklılar tarafından kabul edilir ve mahkemece onaylanırsa artık borçlu, alacaklılarının vazgeçtikleri oranda borçlarından kurtulmuş oluyor. Konkordato sistemi birkaç farklı çeşitten oluşuyor ancak genel olarak borçlu ile alacaklılar arasında yapılan yeniden yapılandırma anlaşması olarak tanımlanıyor. Borçlu olan firmaya iki aylık bir konkordato süresi veriliyor. Bu süre içinde borçların en az yüzde 50’sinin ödenmesi gerekiyor. Bu süreçte alacaklılar toplantıya çağrılıyor ve alacaklılar konkordato teklifini kabul ederse, bu karar ticaret mahkemesinin onayına sunuluyor. Bu şekilde konkordato süreci tamamlanmış oluyor.

İşçilerin hakları

Konkordato da kimi zaman borçlu ile alacaklı arasında kazan kazan stratejisi devreye girebiliyor. Peki, konkordatosunu açıklayan firmanın işçilerinede karşı ne gibi imtiyazları oluyor? Konkordato öncesi doğan işçi alacakları imtiyazlı alacaklardır. İşçiler ücret, kıdem ve ihbar tazminatı alacakları için icra takibi yapabilir veya yapılmış icra takiplerine devam edebilirler. Şirketin konkordato kararı almış olması tek başına işçilere haklı fesih hakkı vermiyor. Ücretleri düzenli ödendiği, iş koşulları ağırlaştırılmadığı sürece, kısaca konkordato dışında haklı bir neden olmadıkça işçiler iş sözleşmelerini sona erdirirlerse kıdem ve ihbar tazminatlarını alamıyor. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa göre hizmet akdine dayalı işçi çalıştıran işverenin konkordato ilan etmesi durumunda işçinin üç aylık ücreti Ücret Garanti Fonundan ödenebiliyor ancak kıdem ve ihbar tazminatları bu garantiden yararlanamıyor.

Bu bağlamda konkordatosunu ilan eden firmadan belirli miktarda alacağı bulunan işçiler, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü-İŞKUR’a dilekçe yazarak başvuruda bulunabilir. İşçiler bu başvuruyu kendileri bizzat yapabilecekleri gibi noter tasdikli vekaletnameye dayalı olarak vekilleri aracılığıyla da yapabilirler. Ücret garanti fonu kapsamında işçilere, 3 ayı geçmemek üzere işverenden olan temel ücret alacakları kadar ödeme yapılmaktadır. Ücret garanti fonundan yararlanabilmek için bazı şartlar vardır. İşçinin son bir yıl içerisinde konkordato ilan edilen işyerinde çalışıyor olması ve ücret alacağı için beş yıllık zaman aşımı süresinin dolmamış olması gereklidir. Yapılacak ödeme işçinin ödenmeyen üç aylık ücretiyle sınırlıdır. İşçinin ücreti ne olursa olsun SGK prim tavanını geçmeyen kısmı üç ayla sınırlı olmak üzere tam olarak İŞKUR tarafından ödenecektir.

Krediler durdu

23 Haziran’da yenilenen İstanbul seçimlerinin ardından kurumsal şirketlere verilen kredilerin kesilmesiyle birlikte çok sayıda dev şirketten konkordato ilanı haberleri gelmeye devam ediyor. Ekonomik açıdan sıkıntılı günler geçiren firmalar bir bir konkordatolarını ilan ediyor. Kestane şekerinin tanınmış markası Bursalı Kafkas’ın konkordato haberinin ardından bu kez Tefal, Rowenta, Moulinex ve Braun gibi önemli markaların Türkiye distribütörü olan İlkadım Grup konkordato ilan ettiği ortaya çıktı. Seçim öncesi azalan konkordato fırtınası, bir kez daha sert esmeye devam ederken İlkadım Grup’un konkordato ilanı Bakırköy 1'inci Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından verildi. Geçtiğimiz günlerde konkordato mağdurları arasına İstanbul’un Esenyurt ilçesinde satışını yaptığı binlerce dairesi yarım kalan Uluhan Grup da girdi. Mahkeme söz konusu şirket için iflas kararı verdi ve yaklaşık dokuz yıl önce temeli atılan projesini tamamlayamayan şirket için tasfiye süreci başladı. İflasına karar verilen şirketin 2 bine yakın daire ve dükkan inşa etme planı söz konusuydu.