ABD öğrencilerin kredi borçlarını silecek

ABD’de öğrenci kredi borçlarının oldukça fazla olması sebebiyle borçların silinmesi uzun süredir gündemde yer alıyor. Ancak ABD Başkanı Biden’ın bu borçların geniş çaplı silinmesine karşı çıkıyor. Son günlerde Beyaz Saray yetkililerinden gelen açıklamaya göre ise borçların bir kısmının silinmesi için çalışmalar yapılmaya başlandı. 

ABD'de öğrenci kredileri oldukça yüksek ve öğrencilerin birçoğu mezuniyetlerinin ardından borçlarını ödemekte zorlanıyor. Uzun süredir gündemde olan öğrenci kredi borçlarının silinmesi konusu, Biden yönetiminin gelmesiyle birlikte yeniden canlandı. Biden’ı göreve başlamasından kısa bir süre sonra Temsilciler Meclisi’nin ileri gelen üyelerinden bazıları, ABD Başkanı’nı öğrenci kredi borçlarını iptal etmeye çağırdı. Öte yandan, bu politikanın Biden’ın özellikle beyaz olmayan seçmenlere karşı yerine getirmesi gereken bir sorumluluk olduğunun altı çizildi.

BIDEN'DAN BORÇLARIN SİLİNMESİNE SICAK BAKMIYOR

Bu açıklamanın ardından Biden, Harvard Üniversitesi gibi seçkin okullardan mezun olan öğrencilerin borçlarının silinmesiyle ilgili endişe duyduğunu belirterek, “Öğrenci kredi borçlarının silinmesinin genellikle daha varlıklı kişilere fayda sağladığını düşünüyorum. Bu yüzden bunu gerçekleştirmeyeceğim” dedi. Borçların yarattığı etkinin farkında olduğunu ifade eden Biden, “10 bin dolar silmeye hazırım ama 50 bin olmaz” şeklinde konuştu.

Biden’ın üzerinde uzun bir süredir tüm öğrenci kredi borçlarının silinmesine dair bir baskı var. Başkanın yürütme yetkisini kullanarak bu borçları silebileceği önerilse de Biden bu durumu reddediyor. Ancak son zamanda çıkan haberlere göre Beyaz Saray yetkilileri, Biden’ın yürütme yetkisini kullanarak öğrenci kredi borçlarını silmesinin bir yolunu arıyor.

Beyaz Saray Genel Sekreteri Ron Klain’in verdiği bir demeçte, Biden'ın ABD Eğitim Bakanı Miguel Cardona'dan öğrenci kredi borçlarını silmesi konusundaki yasal yetkisi hakkında bir rapor hazırlamasını istediğini belirtti. Öte yandan, Adalet Bakanlığı ile ortaklaşa hazırlanan bu rapora dayanarak Biden'ın bu konuda nasıl karar vereceğini belirleyeceğini söyledi. Raporun önümüzdeki ay içerisinde Biden’a verilmesi planlanıyor.

Bakan Cardona, kredi borçlarının silinmesiyle ilgili süreci yürütmek için New York Senatosu Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren ve NAACP Başkanı ve CEO'su Derrick Johnson ile bir araya geldi. Toplantının ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Cardona, “Öğrenci kredi borçlarıyla ilgili çalışma yapmanın öneminin farkındayım ve onların geleceğini destekleyecek çalışmalar yapacağım için heyecanlıyım” ifadelerini kullandı.

ENGELLİ ÖĞRENCİLERİN BORÇLARI SİLİNECEK

ABD Eğitim Bakanlığı, Amerika’daki engelli öğrencilerin kredi borçlarının silineceğini duyurdu. Açıklamaya göre 230 binden fazla borçlu öğrencinin borçları silinecek. Federal düzenlemeye kapsamında, borçları silinecek kredi borçluları üç yıllık bir izleme süresine tabi olacak. Bakanlık bu düzenlemenin “en az 30 Eylül 2021'e kadar federal öğrenci kredilerinin büyük çoğunluğunda faiz, ödeme ve tahsilat faaliyetlerini duraklatmak" için yapıldığını söyledi.