Körfez’de taht oyunları başlıyor

Covid-19 pandemisi ve petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle çifte krizle mücadele eden Körfez ülkeleri, yeni bir sorunla daha karşı karşıya. Kuveyt Emiri’nin ardından Suudi Arabistan Kralı’nın hastaneye kaldırılması, taht kavgalarıyla ilgili tartışmaları alevlendirdi.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, geçtiğimiz günlerde safra kesesindeki bir rahatsızlık nedeniyle hastaneye kaldırılmış ve sağlık durumuna ilişkin bir açıklama yapılmamıştı. Amerikan AP haber ajansı, Kral Selman’ın kaldırıldığı hastanenin Suudi Kraliyet ailesi mensubu prenslerin Covid-19 tedavisi gördüğü hastane olduğunu yazdı. Selman’ın söz konusu hastanede tedavi görmesi, kralın koronavirüs olduğu dedikodularını beraberinde getirdi.

Kral Selman, koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan sosyal mesafe kuralları yüzünden aylardır toplu etkinliklere katılmıyor. En son mart ayı ortasında koronavirüs konusunda halka hitap eden Kral Selman, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun şubat ayı sonundaki ziyareti esnasında sağlıklı bir görüntü vermişti.

VELİAHT PRENS, İKTİDARDA ORTAK İSTEMİYOR

Selman’ın vefat etmesi durumunda ülkedeki taht oyunlarının alevlenmesi bekleniyor. Tahta iki yıldır fiilen yönetimin başında olan 34 yaşındaki oğlu Veliaht Prens Muhammed’in geçmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Ancak Prens Muhammed’in iktidara gelmesinin ülkeyi istikrarsızlığa sürükleyeceği yorumları yapılıyor. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın “mutlak krallık” yolunda muhtemel rakiplerini saf dışı etmekten çekinmediği biliniyor.  Son olarak Mart ayında amcası Prens Ahmed bin Abdülaziz ve bir önceki veliaht prens olan kuzeni Muhammed bin Nayif’i tutuklatmıştı. Bunlara ilaveten genç veliahdın keyfi tutuklamaları, içeride ve dışarıdaki muhalif sesleri susturma çabaları, cezaevlerindeki ölümler ve işkence iddiaları çığ gibi büyüyor.

Özetle Veliaht Prens’in iktidarda kendisine ortak istemediği biliniyor. Çözümü, anayasal krallık gibi reform düşüncelerini benimseyen herkesi ortadan kaldırmakta görüyor.

İKTİDAR GÜÇLERİ ARASINDAKİ ÇEKİŞME KIZIŞACAK

Suudi Kralın ardından 91 yaşındaki Kuveyt Emir Sabah’ın da bir operasyon geçirdiği açıklandı. Kuveyt haber ajansı KUNA’nın haberine göre, Emirlik Divanından Sorumlu Bakan Ali el-Cerrah, Kuveyt Emiri Sabah’ın sağlık kontrolünden geçmek üzere hastaneye kaldırıldığını söyledi. Emirin bazı görevlerinin geçici olarak 83 yaşındaki Veliaht Prens Nevaf el Ahmed el Cabir es Sabah’a devredildiği duyurulmuştu.

2000 yılında kalp pili taktıran, 2006’da tahta çıkan Emir Sabah, Emirlik ailesinin çeşitli kollarıyla iktidar paylaşımı anlaşması yaparak istikrarın sağlanmasında etkili olmuştu. Kuveyt Emiri, Katar, Suriye ve Irak gibi krizlerde arabuluculuk rolünü üstlenerek Kuveyt’i farklı bir şekilde konumlandırmıştı. Ancak Emir Sabah’ın hayatını kaybetmesi halinde iktidar güçleri arasında çekişmenin kızışabileceği yorumları yapılıyor.