Kraliyet ailesi çözüm arayışında.. Üç kuşak Harry ve Meghan için toplanıyor!

Prens Harry ile eşi Meghan Markle'ın saraydaki üst düzey görevlerinden çekilme kararının yankıları sürerken, İngiliz Kraliyet ailesi bir kriz toplantısı organize etti. Bugün gerçekleşmesi planlanan toplantıda, Prens ve eşinin verdiği kararın nasıl hayata geçirileceğine dair yol haritasının belirlenmesi bekleniyor.

İngiltere'de, Kraliçe 2’inci Elizabeth’in torunu Sussex Dükü Prens Harry ile eşinin Kraliyet ailesindeki üst düzey görevlerinden çekilmek istemelerinin yankıları tüm dünyada devam ederken, Kraliçe Elizabeth krizi çözmek için bir ‘’aile toplantısı’’ düzenlemeye karar verdi.

Kraliçe Elizabeth’in Sandringham'daki mülkünde düzenlenecek olan toplantıda, Prens Harry ailenin üst düzey üyeleriyle bir araya gelecek. Meghan Markle'ın telefonla katılması öngörülen toplantıda Prens Harry ve Meghan'ın aldıkları karardan geri adım atmalarını sağlamak üzere çözümler sunulabileceği belirtiliyor.

Birleşik Krallık merkezli basın organlarında yer alan haberlere göre, Kraliçe bu konunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyor. Ayrıca İngiliz basını, Kraliyet ailesinin üç kuşağının bir araya geleceği aile toplantısını, "tarihi" ve "eşi benzeri görülmemiş bir zirve" olarak tanımlıyor.

Öte yandan bu görüşmenin farklı bir anlamı daha var. Bu olay ile birlikte Kraliyetin bir aile toplantısı ilk kez kamuoyuna duyurulmuş oldu. Daha önceki özel görüşmeler medya ve kamuoyuna bildirilmiyordu.

NELER KONUŞULACAK?

Kraliyet ailesinin üst düzey üyelerinin danışmanları, konu ile ilgili oldukça uzun bir süredir muhtemel senaryolar üzerine çalışmalar yürütüyor. Bu bağlamda toplantıda ele alınacak en önemli gündem maddesinin, Prens Harry ve Meghan Markle'ın gelecekte nasıl bir rol üstleneceklerinin belirlenmesi olması bekleniyor.

MALİ DESTEK KESİLECEK Mİ?

Son dönemde aile üyelerinin hepsinin bir araya geleceği ilk yüz yüze görüşmede aynı zamanda, çiftin finans ve güvenlik durumlarının da ele alınacağı düşünülüyor. Çift yaptıkları açıklamada, yılın bir bölümünü İngiltere, kalan bölümünü de Kanada ile ABD'de geçirmek istediklerini söylediler. Ancak çiftin hangi ülkede ne kadar yaşayacağı bilinmemekle birlikte, kritik önem taşıyor. Zira, Meghan Markle'ın yakın bir zamanda İngiliz vatandaşlığına başvurması bekleniyor ve vatandaşlık şartları arasında İngiltere dışında geçirdiği sürenin yılda 90 günü aşmaması yer alıyor.

Mali gelir açısından ise çift, Kraliyet ailesi üyelerinin resmi görevlerindeki masraflarını karşılamak için her yıl kamu bütçesinden verilen ödeneği almayı bırakmaya karar verdi ancak Prens Charles'a ait olan ve 1 milyar sterlin değer biçilen gayrimenkulden kendi paylarına düşen ödemeyi almaya devam etmeyi planlıyorlar.

KİŞİSEL SERVETLERİ NE KADAR?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli iş dergisi Fortune’ye göre, Meghan Markle'ın mal varlığı yaklaşık olarak 5 milyon dolar civarında.  Markle’ın bu mal varlığını evlenmeden önce sürdürdüğü oyunculuk kariyerinden elde ettiği biliniyor. Derginin aktardığı bilgilere göre Prens Harry’nin mal varlığının ise en az 25 milyon doları bulduğu düşünülüyor.