Kraliçe'nin cenaze töreni nasıl olacak?

Dün akşam saatlerini hayatını kaybeden dünyanın en ikonik liderlerinden Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth için planlanan 10 günlük yas programı ve cenaze törenine ilişkin detaylar belli oldu.

Dünya tarihinin en uzun süre tahtta kalan kalan kadın hükümdarı Kraliçe II. Elizabeth, dün tedavi altına alınmasının ardından hayatını kaybetti. 

İskoçya'daki Balmoral Kalesi'nde hayatını kaybeden Kraliçe II. Elizabeth için düzenlenecek 10 günlük yas programı ve cenaze töreninin detayları da belli oldu. 

Kraliçe'nin ardından tahta geçen Prens Charles öncülüğünde gerçekleştirilecek olan cenaze tören bizzat II. Elizabeth tarafından 1960 yılında planlanmış, provası 2018 yılında yapılmış, çok sayıda üst düzey bürokrat da törene katılmıştı. 

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in ölümü sonrası İngiltere'de uygulanacak Londra Köprüsü planının devreye alınacağı bildirildi. 

10 gün sürecek olan yas ilan edilecek. 12 gün sonra gerçekleştirilecek olan cenaze töreni için Kraliçe'nin naaşı Londra'ya getirelecek ve Buckingham Sarayı'ndan Westminster Sarayı'na bir geçit töreniyle götürülecek. 

Westminster Sarayı'nda katafalka konulacak tabut, üç gün boyunca günde 24 saat halk tarafından ziyaret edilebilecek. Bazı seçkinler için biletli ziyaretler düzenlenecek. Londra'daki St Paul Katedrali'nde bir anma töreni düzenlenecek. 

Westminster Abbey'de cenaze töreni düzenlenecek ve öğlen saat 12:00'de iki dakikalık saygı duruşu yapılacak. Kraliçe Windsor Kalesi'ndeki Kral 6. George Anma Kilisesi'nde toprağa verilecek.

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'daki parlamentolarındaki yasama faaliyetleri ertelenecek.