95 yaşındaki Kraliçe 14 ABD Başkanı gördü

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, 1952 yılında tahta çıkmasından bu yana 14 ABD Başkanı değişti. 95 yaşındaki kraliçe, Lyndon B. Johnson dışında göreve gelen tüm başkanlarla bir araya geldi.

HARRY TRUMAN

Henüz Kraliçe olmayan II. Elizabeth, eşi Prens Philip ile 1951'de Amerika Birleşik Devletleri'ne yaptığı bir ziyaret sırasında, eski ABD Başkanı Harry Truman ve eşi Bess tarafından kabul edildi. Truman, Elizabeth'in prensesken tanıştığı tek ABD Başkanı.

114

HERBERT HOOVER

Herbert Hoover (Kraliçe'nin sağında oturuyor), Elizabeth tahta çıkmadan çok önce Başkan olarak görev süresini tamamladı. Ancak 1957'de Kraliçe'nin ABD’deki kraliyet turu esnasında ikilinin görüşme fırsatı oldu.

214

DWIGHT D. EISENHOWER

Elizabeth'in tahta çıkmasının ardından tanıştığı ilk ABD Başkanı Eisenhower oldu. ABD Başkanı, 1957'de Kraliçe’nin ABD’ye yaptığı ilk devlet ziyaretine de ev sahipliği yaptı.

JOHN F. KENNEDY

Medyanın yoğun ilgisi altında Kennedy ve eşi Jackie, Haziran 1961'de Buckingham Sarayı'na konuk oldu. Kennedy’nin daha sonra Kraliçe’ye yazdığı doğum günü mektubunda, “Birleşik Devletler halkı, Majesteleri'ne ve İngiliz Milletler Topluluğu halkına doğum gününüzü kutlamak için en iyi dileklerini ve içten tebriklerini iletiyor. Pazartesi günü Londra ziyaretimiz sırasında Majesteleri ve Prens Phillip tarafından bize sunulan samimi konukseverlik için eşim ve ben ne kadar minnettar olduğumuzu anlatamayız. O güzel akşamın anısını her zaman yaşatacağız” şeklinde teşekkür etti.

414