Kosova bölgedeki Rusya etkisine karşı AB'yi uyardı

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani Sadriu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Balkanlardaki etkisinin arttığına dikkat çekerek Avrupa Birliği’ne seslendi.

Avrupa Birliği (AB), 2013’te Hırvatistan’ın birliğe katılmasından bu yana yeni bir üye kabul etmedi. Ancak Rusya’nın işgali ile gündeme gelen Ukrayna’nın AB üyeliğine ilişkin harekete geçildi.

Kiev’e resmi olarak aday statüsü verilmesi beklenirken, AB’nin genişleme konusundaki politikasına yönelik tartışmalar gündeme geldi. Doğu Avrupa’da yer alan ve AB’ye katılmak isteyen ülkelerden biri olan Kosova, dört yıldır vize şartlarının kaldırılmasını bekliyor.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu çarşamba günü CNBC’ye verdiği demeçte, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bölgedeki etkisini artırmasını önlemek için AB’nin Balkanlar’a daha fazla ilgi göstermesi gerektiğini söyledi.

“Liderlerin genişlemeyi halkına nasıl açıkladıkları önemli” diyen Sadriu, AB liderlerinin bloğun genişlemesinin “tüm Avrupa kıtasının barış ve istikrarının yararına olduğunu” vurgulaması gerektiğini sözlerine ekledi.

2008 yılında bağımsızlığını ilan eden ülke, ABD de dahil olmak üzere 110 ülke tarafından tanınıyor. Ancak henüz Birleşmiş Milletler (BM) üyesi bir ülke değil.

Kosova, Rusya ve Sırbistan’ın yanı sıra AB üyesi olan Yunanistan, Kıbrıs ve İspanya tarafından da tanınmıyor. Bu da olası AB üyeliğini tartışmalı hale getiriyor.