Koronovirüs son durum nedir, alınacak önlemler nelerdir, nasıl bulaşır, hangi ülkelerde görüldü?

Çin’in Vuhan kentinde patlak veren ölümcül hastalık, dünyanın pek çok noktasında da görülmeye başladı. Hızlı bir şekilde yayılan virüse karşı Dünya Sağlık Örgütü acil durum ilan etti. Salgınla ilgili son gelişmeleri sizler için derledik.

İlk kez Çin’in Vuhan kentinde Aralık ayında görülen ve ‘Corona’ (2019-nCoV) olarak adlandırılan virüs ile ilgili tehlike giderek artıyor. Şimdiye dek dünya genelinde 17 bin 205 kişiye bulaşan virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 361’e çıkmış durumda.

HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ

Virüs şimdiye kadar, Çin dahil toplam en az 23 ülkede görüldü. Virüsün Çin'in doğu bölgelerinin yanı sıra Japonya, Tayland, Güney Kore, ABD, Singapur, Vietnam, Almanya, Fransa, İtalya ve Tayvan'a da yayıldığı biliniyor.

Virüsün ortaya çıktığı Vuhan'da alınan karantina önlemleri kapsamında yaklaşık 50 milyon kişinin seyahat etmesine izin verilmiyor.

İnfografiği indirmek için tıklayınız

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Virüsün ilk belirtisi yüksek ateş. Daha sonra kuru öksürük ve yaklaşık bir hafta sonra nefes darlığı belirtisi görülüyor. Bu duruma ulaşan hastaların hastanede tedavi altına alınması gerekiyor.

VİRÜSÜN KAYNAĞI

Hastalığın, Çin'in 11 milyon nüfuslu kenti Vuhan'daki Huanan deniz ürünleri pazarından kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Çinli yetkililer Hubei bölgesinde toplam 50 milyon kişinin yaşadığı kentlere seyahat kısıtlaması uygularken Vuhan tamamiyle karantinaya alınmış durumda.

Çin genelinde yüz maskesi kullanmak zorunlu hale getirildi, Çin'e bağlı yarı özerk Hong Kong yönetimi de bir dizi önlem açıkladı ve iki ülke arasındaki geçişleri sınırladı. Uluslararası pek çok havayolu da Çin'e uçuşlarını askıya aldı.

NASIL BULAŞIYOR?

Yeni virüs solunum yollarını etkiliyor. O nedenle öksürük ve temas yoluyla bulaşıyor olması yüksek bir ihtimal olarak görülüyor.

Çin, virüse yakalananların belirti göstermeye başlamadan hastalığı bulaştırabildiğini açıklamıştı.

CORONAVİRÜS’E KARŞI ALINAN TEDBİRLER

Çin sınırları dışında virüsten dolayı hayatını kaybeden olmazken, Pekin hükümeti Çin’deki büyük çaplı yeni yıl etkinliklerini virüsün yayılma hızını azaltmak iptal etti. Çin’in yeni yıl etkinliklerinden dolayı birçok kişinin seyahat halinde olması virüsün hemen hemen tüm eyaletlerde görülmesine neden oldu ve virüs, ölümcül etkisini en çok yaşlılar üzerinde gösteriyor.

Çin, Vuhan bölgesini virüsün yayıldığı ilk günden itibaren karantina altında tutarken, şehre giriş çıkışları da tamamen yasakladı. Bölgede devlet tarafından sürekli olarak ilaçlama yapılıyor. Herkese maske kullanmaları ve sık sık antibakteriyel kullanılması da tavsiyeler arasında. Maske sıkıntısı nedeniyle Çinlilerin maskeleri tencerede dezenfekte ettiği görüntüler dikkat çekmişti.

Dünya ülkeleri de Çin’den gelen yolculara karşı güvenlik tedbirleri alırken; ABD vatandaşlarına Çin’e yönelik seyahat planlarını gözden geçirme uyarısı yaptı. Rusya, Çin'e yönelik bilet ve tatil paketlerinin satışını durdurma kararı aldı. Paris’te de her yıl düzenlenen Çin yeni yılı etkinlikleri bu yıl iptal edildi.

TÜRKİYE RİSK ALTINDA MI?

Sağlık Bakanlığı, Çin'den gelebilecek riskli hastaların özel ambulansla karantinaya alınması konusunda önlem alındığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ana kadar Türkiye'de kesin koronavirüs tanısı konan herhangi birisi olmadığını açıkladı, havaalanı ve limanlarda 24 saat sağlık personeli bulundurulduğunu söyledi.

Türk Hava Yolları (THY) da salgın nedeniyle Çin seferlerini 9 Şubat'a kadar durdurma kararı aldı. Koronavirüsün ortaya çıktığı Vuhan kenti ile İstanbul arasındaki ticari seferlerin durdurulmuş durumda.

Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Emin Önen de koronavirüs salgını nedeniyle, Çin'in Vuhan kentindeki 32 Türkiye vatandaşının birkaç gün içinde aileleriyle birlikte tahliye edileceğini açıkladı.

Türkiye'ye getirilecek vatandaşların sağlık durumlarının iyi olduğunu belirten Önen, "Virüs tespit edilmedi. Çinli yetkililerle organize ediyoruz, en kısa zamanda yurda getireceğiz" diye konuştu.

Türkiye'den gönderilecek uçağın doğrudan Vuhan'a ineceği, ancak vatandaşların İstanbul ya da Ankara'ya mı getireleceği henüz belli değil.

Southern China Havayolları şirketi normal şartlarda Vuhan - İstanbul arasında Pazartesi, Çarşamba, Cuma olmak üzere haftada üç sefer düzenliyordu.