Koronavirüsün tedavisi bulundu mu?

SARS ve MERS hastalıklarına karşı daha önce kullanılan ve başarılı olunan bir ilacın koronavirüs salgınının tedavisinde de deneneceği belirtilirken ilacın patentinin ABD’de olması ‘biyolojik saldırı’ şüphesini artırdı.

Amerika Birleşik Devletleri menşeli Gilead Sciences tarafından geliştirilen Remdevisir ilacının koronavirüs tedavisinde kullanılması için Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı klinik deneylerin başlanmasına onay verdi.

Remdevisir daha önce koronavirüs ailesine dahil olan SARS ve MERS virüslerine karşı yapılan hayvan deneylerinde başarılı sonuçlar vermişti. Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’nın verdiği onayla birlikte klinik deneyler için 761 hasta koronavirüs tedavisi için denek olarak kullanılacak.

BİLL GATES’TEN 100 MİLYON DOLARLIK FON DESTEĞİ

Bill ve Melinda Gates Vakfı, koronavirüsle mücadeleye katkı sağlamak için 100 milyon dolar bağış yapacağını açıkladı. 

Bağış ile ilgili yapılan açıklamada, fonun virüse karşı aşı geliştirme, virüsün yayılmasını engelleme ve tespitini kolaylaştırma, hastaların tedavisi çalışmalarında kullanılacağı belirtildi.

Vakıf daha önce de 10 milyon dolar yardım açıklaması yapmıştı. Şimdi toplam bağış miktarı 100 milyon dolara ulaştı.

Yardımın 20 milyon dolarlık kısmı, ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi de dahil, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve benzer çalışmalar yürüten kuruluşlara bağışlanacak. 

Vakıf, paranın bir kısmının ise Çin'deki sağlık kurumlarına ve salgından etkilenen diğer ülkedeki kuruluşlara dağıtılacağını vurguladı.

BİYOLOJİK SALDIRI MI?

Çin’in Wuhan kentinden başlayarak önce ülke genelinde ardından da dünyanın birçok ülkesinde görülen koronavirüs, Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Şi Cinping tarafından ‘şeytani’ olarak nitelendirilmişti.

Konuyla ilgili birçok görüş bulunurken bunlardan bir tanesi virüsün Çin’in biyolojik silah geliştirdiği ve virüsün kendi eliyle yanlışlıkla yayıldığı şeklinde. Çin yönetimi ise bunu yalanlayarak tam tersi görüş belirtti ve koronavirüsün dış güçlerin operasyonu olduğunu hatta bizzat Çin’in ilerleyişini durdurmak için ABD tarafından üretildiğini açıkladı. Son olarak virüsün tedavisine yönelik Remdevisir ilacının patentinin ABD’li Gilead Sciences şirketine ait olması ve Çin’in adeta çaresizce tedavi sürecini kabul etmesi şüpheleri daha da artırdı.