Koronavirüsün kökeni Kamboçya'daki yarasalarda aranıyor

Bilim insanları, koronavirüsün kökenini araştırmak için Kamboçya’daki yarasalardan örnek toplamaya başladı. Fransa tarafından finanse edilen araştırma, 10 yıl önce çok benzer bir virüsün görüldüğü bölgede yürütülüyor.

Pasteur Enstitüsü’nden bilim insanları, koronavirüsün kökenini araştırmak için 10 yıl önce hayvanlarda da benzer bir virüsün bulunduğu Kamboçya’daki yarasalardan örnek toplamaya başladı.

2010 yılında Laos yakınlarındaki bir bölgede “at nalı” olarak adlandırılan yarasalardan toplanan örnekler, Kamboçya Pasteur Enstitüsü’nde (IPC) muhafaza edilmişti. Geçen yıl ise bu örnekler üzerinden testler yapılarak koronavirüs ile bağlantılı olduğu ortaya çıkarılmıştı.

Enstitüdeki sekiz kişilik bir araştırma ekibi, aynı bölgedeki yarasalardan topladıkları örnekleri tür, cinsiyet ve yaş gibi ayrıntılarıyla birlikte kaydetti.

Reuters’a konuşan araştırmacılardan Thavry Hoem, çalışmadan çıkacak sonucun koronavirüsün kökeninin anlaşılmasında yardımcı olacağını söyledi.

IPC'nin viroloji biriminde araştırma mühendisi olan Julia Guillebaud ise Fransa tarafından finanse edilen projenin yaban hayatı ticaretinin nasıl bir rol oynayabileceğini görmeyi de amaçladığını söyledi.

Gillebaud, "Proje, Kamboçya'daki yabani et ticaret zincirleri hakkında yeni bilgiler edinmeyi, bu zincirlerde dolaşan betakoronavirüslerin çeşitliliğini belgelemeyi ve esnek ve entegre viral yayılma olaylarına karşı erken tespit sistemi geliştirmeyi amaçlıyor" dedi.

Benzer araştırmalar Filipinler’de de yürütülüyor.

Öte yandan, ABD’nin koronavirüsün kökenine ilişkin raporundan bir sonuç alınamadı. Raporda, virüsün laboratuvardan sızdığı veya doğada geliştiği yönünde iki görüş değerlendirildi. Ancak virüsün kaynağına dair net bir sonuç ortaya konulamadı.