Covid-19'un kalıcı etkileri neler?

Covid-19 geçiren kişiler, hastalığın ardından bazı sağlık problemleriyle yaşamaya devam ediyor. Hastaların birçoğu iyileştikten sonra da kalıcı semptomlar nedeniyle yeniden doktorlara başvuruyor. En sık görülen nefes darlığı, öksürük ve göğüs ağrısı gibi problemlerin yanı sıra işitme kaybının da hasta şikayetleri arasında artış gösterdiği ortaya çıktı. Peki, Covid-19 virüsünün neden olduğu sağlık problemleri neler? Hangi rahatsızlıklar hastalıktan sonra uzun vadede devam ediyor?

Koronavirüsün ortaya çıkmasının üzerinden bir yıldan uzun bir süre geçti. Aşı çalışmalarının yanı sıra virüsün insan vücuduna olan etkilerine dair de her geçen gün yeni bir gelişme ortaya çıkıyor. Bilim insanları, hastalık sürecinde yaşanan ve hastalığın ardından etkisi süren rahatsızlıklarla ilgili veri topluyor. 

114

Öksürük, eklem ağrısı, nefes darlığı, tat ve koku kaybı gibi rahatsızlıklar, Covid-19’un bilinen en yaygın semptomları. Ancak hastalığı geçirdikten sonra da bu rahatsızlıkların bir kısmı kısa veya uzun vadede sürebiliyor. Bazı kişiler de ise dönemsel olarak tekrar edebiliyor. Özellikle nefes darlığı, tat ve koku kaybı hastalık sonrasında da en çok yaşanan rahatsızlıklar arasında.

214

YANIK LASTİK VE ÇÜRÜMÜŞ SOĞAN KOKUSU

Hastalığı geçiren bazı kişiler ise “yanık lastik” veya “çürümüş soğan” kokusu aldıklarına yönelik şikayetlerde bulunuyor. Bu durum üzerine araştırma yapan doktorlar, hastaların koku sinirlerinde Covid-19’a bağlı hasar olduğunu tespit etti. Sinirlerde oluşan dejenerasyon sebebiyle, hastalığı geçirip iyileşen kişiler bile bu şekilde farklı kokular alabiliyor.

Covid-19’un insan vücudunda uzun vadeli etkileri de oluşabiliyor. Bunlardan en dikkat çekici ve tehlikeli olanı ise kalp fonksiyonlarına olan etkisi. Covid-19 virüsünün kalp dokularını etkilediğine dair bulgular eden doktorlar, virüsün kalp hücrelerine girerek hücre fonksiyonlarının bozulmasına yol açtığını öne sürdü. Bunun yanı sıra, virüsün kalp üzerindeki etkisi sonucunda oluşan hasar, iltihaplanma ve hatta kalp yetmezliğine sebep olabiliyor.

414