Gençlerin akıl sağlığı risk altında

ABD merkezli bir klinik tarafından yapılan araştırmaya göre, gençlerin neredeyse yarısı akıl sağlığı açısından risk altında. Pandemi koşulları ise bu durumu tetikleyen etkenlerin başında geliyor.

ABD merkezli Saphien Labs tarafından yürütülen Mental Health Million Project, dünyadaki akıl sağlığına yönelik bir rapor yayınladı. Akıl Sağlığı Dünya Raporu kapsamında, aralarında ABD, Kanada, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Hindistan ve Singapur’un bulunduğu sekiz ülke incelendi.

GENÇLER RİSK ALTINDA

49 bin kişinin verilerinin incelendiği rapora göre, Covid-19 koşulları insanların akıl sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. İnsanların hayatlarındaki mevcut problemleri daha da zorlaştıran pandemi süreci, depresyon ve kaygı bozukluğu gibi akıl sağlığı rahatsızlıklarını tetikliyor. Araştırma sonuçları, özellikle gençlerin daha çok etkilendiğini ortaya koydu.

Çalışmanın yapıldığı ülkelerde yaşayan 18-24 yaş aralığındaki gençlerin neredeyse yarısı, akıl sağlığının bozulmasıyla karşı karşıya. Gençlerin yüzde 44’ü depresyon ve kaygı bozukluğu konusunda risk altında. Covid-19’un neden olduğu pandemi süreci ise bu riski daha da artırıyor.

MİLYONLARCA İNSANIN AKIL SAĞLIĞI OLUMSUZ ETKİLENDİ

Raporda belirtildiğine göre, 2019’da akıl sağlığı riski taşıyanların oranı yüzde 14 iken, bu oran 2020 yılında yüzde 26’ya yükseldi. Çalışmaya katılanların yüzde 57’si sosyo-ekonomik problemler yaşıyor. Sağlık problemleri yaşayanlara öneri olarak ise iyi uyku, egzersiz ve sosyal etkileşim öneriliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19 koşullarının kaygı ve korkuya sebep olduğunu belirtti. 1 milyara yakın insanın akıl sağlığı problemleri yaşadığını söyleyen Ghebreyesus, pandeminin milyonlarca insanın akıl sağlığını olumsuz etkilediğini vurguladı.