Koronavirüsün en fazla mutasyona uğrayan varyantı keşfedildi

Bilim insanlarına göre; Asya'da keşfedilen yeni bir koronavirüs varyantı, virüsün şimdiye kadarki en fazla mutasyona uğramış versiyonu olarak görüldü.

Mutasyona uğramış Delta varyantı, Endonezya'nın başkenti Jakarta'daki bir kronik enfeksiyon hastasında tespit edildi.

Yeni varyant, 113 farklı mutasyona sahip ve bunlardan 37'si virüsün insanlara tutunmak için kullandığı kısım olan başak proteinini etkiliyor.

Koronavirüs hücresi Yeni suş; karşılaştırmalı olarak yaklaşık olarak  50 mutasyona sahip olan Omicron varyantı ile "en aşırı varyant" kapsamına girdi.

Bilim insanları, temmuz ayı başlarında görülen bir koronavirüsü veri tabanına aktarmadan önce kronik enfeksiyon vakasından kaynaklandığını düşünüyordu.

Kronik enfeksiyonlar tipik olarak; kronik hastalıkları olan veya kanser tedavisi gören kişiler gibi sağlığı tehlikede olan insanlarda ortaya çıkıyor.

Yeni bir salgın tehdidi mümkün olsa da doktorlar endişeye kapılmak için bir sebep olmadığını söylüyor.

Warwick Üniversitesinden virolog Profesör Lawrence Young, yeni türün başkalarına bulaşıp bulaşmayacağı konusunda net bir şey söyleyemeyeceğini ifade etti.

Profesör Young, virüsün Omicron türleri gibi halihazırda dolaşımda olan varyantları yenmesi gerekeceği bilgisini paylaştı.