Koronavirüs insan genomunda olabilir iddiası

Koronavirüs geçirip iyileştiği halde testlerde pozitif çıkan kişilerle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. ABD’li araştırmacıların ortaya attığı bu iddiaya göre, Covid-19 virüsü insan genomunda yer alıyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacılarının ortaya attığı yeni iddia, Covid-19 virüsünün insan genomuna eklendiğini öne sürüyor. İddia kanıtlanırsa, geçmiş nesillerden bu yana taşınan virüslerin genetik parçalarının olduğu insan genomunda Covid-19 virüsü de tespit edilecek.

HASTALIĞI ATLATANLARIN TESTİ NEDEN POZİTİF?

Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) dergisinde yayınlanan araştırmada, koronavirüsü atlatmasına rağmen testlerde pozitif çıkan bireyler araştırılıyordu. MIT’de biyoloji profesörü olan Rudolf Jaenisch'in ekibi, bir RNA virüsü olan Covid-19’un genetik dizilerinin konak hücre genomuna entegre olabileceğini tespit etti.

Koronavirüsü birden fazla geçirmek mümkün. Ancak araştırmada üzerinde durulan durum, hastalığı geçirip iyileşen kişilere yönelik. Çünkü bu kişilerden bazılarından alınan örneklerde, canlı virüse rastlanmamasına rağmen test sonucu pozitif çıkabiliyor.

Test yapılan kişiler, uzun süre karantinada tutulsa bile test sonuçları değişmiyor. Dolayısıyla testlerin pozitif çıkmasının nedeni vücutta kalan olası virüs kalıntıları da değil.

Laboratuvar ortamında hücrelere Covid-19 virüsü enfekte eden araştırmacılar, insan genomundaki virüs dizilerini inceledi. Üç farklı dizileme tekniği uygulanarak, enfekte edilen hücre ile Covid-19 dizilimi eşleştirildi. Ortaya çıkan sonuçta ise ikisinin birbirini tamamladığı görüldü.

VİRÜSE KARŞI KORUMA SAĞLANABİLİR

Bilim insanları, laboratuvar ortamında yapılan deneylerden elde verilerin daha detaylı incelenmesi gerektiğini belirtti. Gerçek hayattaki karşılığının henüz ne olduğu bilinmeyen deney sonuçları için neler yapılabileceğine dair araştırmalar sürecek.

Prof. Jaenisch, bu verilerin biyolojik açıdan iyi mi yoksa kötü mü olduğunu bilmediklerini söyleyerek, şu anki durumda yalnızca spekülasyon yapabileceklerini ifade etti.

Araştırma ekibinden Liguo Zhang ise söz konusu çalışmanın doğrulanması halinde bağışıklık tepkisinin tetiklenerek Covid-19 virüsüne karşı koruma sağlanabileceğini söyledi.