'Koronavirüsü' Çin piyasalarını vurdu

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan korona-virüs, dünyada büyük paniğe sebep oldu. Dünyaca ünlü markalar Çin’deki mağazalarını bir bir kapatırken, ülkeler de Çin’e seyahat yasağı getirmeye başladı. Çin’in giderek küresel piyasalardan izole olması ekonomisinde düşüşe neden oluyor. Çin piyasaları 2015 yılından beri en düşük seviyelerde.

Çin Yeni Yıl tatili ve Koronavirüsü salgını nedeniyle 10 gündür kapalı olan Çin piyasaları bugün açıldı. 23 Ocak tarihinde yüzde 2,5’lik düşüşle kapanan piyasalar, bugün yüzde 9’luk sert kayıpla açıldı. 10 gün içinde piyasalarda yaşanan kayıp trilyonlarca doları bulurken, Koronavirüsü'nün de ekonomiye etkisini gözler önüne serdi.

Bloomberg’in aktardığı verilere göre, 2600'den fazla hisse yüzde 10'luk limitin üzerinde değer kaybederken, Çin'in gösterge demir cevheri kontratları sınır oranı yüzde 8 düştü. Bakır, ham petrol ve palm yağı da izin verilen en yüksek oranlarda düştü. En çok değer kaybeden hisseler ise telekom, teknoloji ve emtia şirketlerinin hisseleri oldu. 10 yıllık Çin devlet tahvilleri de 2014’ten bu yana en yüksek değer düşüşünü yaşarken, Çin para birimi Yuan da dolar karşısında yüzde 1’i aşan oranda kayıp yaşadı ve Yuan/Dolar kuru kritik seviye olan 7’yi aştı.

Dev şirketler bir bir mağazalarını kapatıyor. Çin Merkez Bankası, korona-virüsü salgınıyla sarsılan piyasaları rahatlatmak ve en az hasarla atlatmak için kısa vadeli faizleri de 10 baz puan düşürdü. Banka ayrıca, piyasaya 129 milyar dolar (900 milyar Yuan) likidite enjekte etti. Virüsün ekonomiye on günlük maliyeti ise 1,5 trilyon dolar oldu.

PİYASALAR ZOR DURUMDA

Pekin WanDeFu Yatırım Yönetimi şirketinden Li Shuwei, Koronavirüsü salgınının ne zaman durdurulacağı konusunda uzmanların ne bir fikrinin olmadığını dolayısıyla piyasaların zor durumda olduğunu söyledi. Shuwei, hisse almak için erken olduğunu, yüzde 10’luk limitler nedeniyle de satış yapmanın da zor olduğunu sözlerine ekledi. Diğer taraftan ABD’nin ardından Çin borsalarında da değeri en çok artan hisseler, ilaç ve aşı üreten firmaların hisseleri oldu.

ÇİN EKONOMİSİNİN DURAKLAMASI ABD’YE Mİ YARAYACAK?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Fox News’e yaptığı açıklamada Çin’de ortaya çıkan Koronavirüsü salgınının dolaylı yoldan ABD ekonomisine katkı sağlayacağını söyledi. Bakan Ross, ”İş dünyası, tedarik zincirlerini yeniden gözden geçirirken korona-virüsü değerlendirmek zorunda kalacak. Bu, insanların hesaba katmak zorunda olduğu yeni bir risk etkeni. Dolayısıyla bunun istihdamın bir kısmı ABD’ye diğer kalanı ise Meksika olmak üzere- Kuzey Amerika’ya geri dönmesine yardımcı olacağını düşünüyorum.” dedi.

ÇİN İZOLE EDİLİYOR

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyanın pek çok bölgesinde görülenKoronavirüsü ülkenin giderek dünyadan izole olmasına neden oldu. Dünyaca ünlü kahve markası Strarbucks, Çin’de bulunan dört bine yakın şubesinin yarısını kapatma kararı almıştı. Starbucks’ın ardından IKEA da Çin’deki mağazalarını kapatma kararı aldı.

CNN'de yer alan habere göre IKEA'nın Çin biriminden yapılan açıklamada, "IKEA her zaman müşterilerinin ve çalışanlarının sağlığını gözetmektedir" ifadesi kullanılarak mağaza kapatma kararı duyuruldu. IKEA'nın Çin'de bulunan mağazalarının bir kısmı resmi karardan önce kapanırken 30 Ocak tarihinden itibaren bütün mağazalar salgına karşı kapatılacak. İsveç merkezli mobilya markasının Çin’de 24 mağazası bulunuyordu.

Çin’de ortaya çıkan yeni tip korona virüs salgınına çözüm bulunamaması ve Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘uluslararası kamu sağlığı acil durumu’ ilan etmesi pek çok ülkeyi, virüsün yayılmasına karşı önlem alamaya itti. Rusya, Çin’e uçuşları askıya aldı ve sınırlarını tamamen kapattı. İngiliz hava yolu şirketi British Airways, ocak sonu itibariyle, Çin’e tüm uçuşları askıya alırken, Gürcistan, Bulgaristan ve Türkiye’nin de aralarında olduğu pek çok ülke Çin’e uçuşları belli bir tarihe kadar durdurdu. 

Sonuç olarak Çin ekonomisi, ne zaman sona ereceği bilinmeyen yeni tip Koronavirüsü salgını nedeniyle trilyonlarca dolar zarara uğradı ve bu durum hız kesmeden devam ediyor. Çin giderek dünya piyasalarından izole olmaya başlarken, bu durum en çokta ABD’nin işine yarıyor. Nitekim ABD, küresel ticaret savaşları ile Çin’in ekonomisine zarar vermek istemişti. İki ülke her ne kadar süreç içinde bir birlerini zorlasa da ne ABD tam istediğini alabilmiş ne de Çin o kadar zarara uğramıştı. Fakat ortaya çıkan Koronavirüsü, Çin ekonomisine, küresel ticaret savaşlarından daha fazla zarar verdi. Dolayısıyla yeni tip korona-virüs salgını ABD’nin işine yaradı.