İtalya’da binlerce cenaze gömülmeyi bekliyor

İtalya'da bürokratik sorunlar ve cenaze işlerinde görevli çalışanların koronavirüse yakalanması nedeniyle defin işlemleri durmuş vaziyette. Ülke de binlerce cenaze aylardır gömülemiyor. Dördüncü dalga koronavirüs pandemisiyle mücadele eden İran'da da salgın nedeniyle hayatını kaybedenleri defnetmek için 4 katlı mezarlık inşa ediliyor.

İtalya'da bürokratik sorunlar ve krematoryum fırınlarının bozuk olmasıyla birlikte cenaze işlerinde görevli çalışanların koronavirüse (Covid-19) yakalanması, ülkedeki defin işlemlerini durma noktasına getirdi. Üçüncü dalga koronavirüs pandmeisiyle mücadele edilen İtalya'da binlerce cenaze aylardır gömülmek için bekliyor. 

2 BİN TABUT GÖMÜLMEYİ BEKLİYOR

Dünya kamuoyunda çıkan haberlere göre başkent Roma'da gömülmeyi bekleyen cenazelerin sayısı 2 bini aştı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, cenaze işlerinde görevli 25 kişinin yarısının koronavirüse yakalanması nedeniyle cenazelerin bir kısmının Roma'nın kuzeyinde bir mezarlık deposunda bekletildiği belirtildi.

Demokratik Parti milletvekili Andrea Romano da kaybettiği oğlunun 2 aydır gömülemediğini duyurdu.

Romano, Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi'ye hitaben, "Oğlum Dario'yu kaybedeli 2 ay oldu. 2 aydır cenaze törenini yapamıyoruz. İşlemler için hiçbir tarih verilmiyor. Utancınız asla yeterli olmayacaktır" mesajını paylaştı.

La Repubblica gazetesinin haberine göre, defin sorunu yaşanan tek bölge Roma değil. Ülkenin güneyinde yer alan Palermo kentinde de gömülmeyi bekleyen 870 cenaze bulunuyor. Habere göre, cenazeler arasında Mart 2020'den beri bekletilenler de var.

İRAN 4 KATLI MEZARLIK YAPIYOR

Koronavirüs ölümleri nedeniyle defin sorunu yaşanan bir diğer ülke ise İran. Ülkenin başkenti Tahran'da koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayındaki artış nedeniyle defin dört katlı mezarlık inşa ediliyor. 

İran Sağlık Bakanlığı son 24 saat içinde 24 bin 92 kişide koronavirüs tespit edildiğini, ülkedeki toplam vaka sayısının 2 milyon 336 bine yükseldiğini bildirdi. Ayrıca 24 saatte 453 kişinin daha ölümüyle toplam ölü sayısı 68 bin 336'a ulaştı. Bakanlık Sözcüsü ayrıca durumu kritik olan hasta sayısının 5 bin 38'e yükseldiğini belirtti.